آیا نوزادان نارس می‌توانند طبیعی شوند؟ کلینیک توانبخشی گندم ریهب

گروهی از مردم جامعه که باید مراقبت‌های لازم را رعایت کنند، خانم‌های باردار هستند. چرا که عوامل بسیاری در بارداری سالم تاثیرگذار می‌باشند، زایمان زودرس از نکاتی است که احتمال درگیری برای هر فرد ممکن می‌باشد.

در نتیجه در این مقاله در سایت مرکز توانبخشی وکاردرمانی گندم سعی بر این داریم تا مطالب مفید و جامعی در مورد این نکته و پاسخ به سوالاتی همچون آیا نوزادان نارس می‌توانند طبیعی شوند؟ و مواردی به این شکل بپردازیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

تعریفی از نوزاد نارس :

قبل از پاسخ به سوال تحت عنوان آیا نوزادان نارس می‌توانند طبیعی شوند؟ بهتر است تا تعریفی از نوزاد نارس داشته‌باشیم. نوزاد در داخل رحم به مدت ۳۷ تا ۴۰ هفته رشد می‌کند و اگر در این موعد متولد شود به عنوان نوزاد کامل یا رسیده تلقی می‌گردد.

هر نوزادی که قبل از پایان ۳۷ هفته کامل بارداری متولد شود، نوزادی نارس شناخته می‌شود. نوزادان معمولا با وزنی ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ گرم به دنیا می‌آیند، نوزادی که وزن هنگام تولد او کم‌تر از ۲۵۰۰ گرم باشد به عنوان کم وزن تعریف می‌شود. نوزادی که زودتر از موعود به دنیا می‌آید، احتمال کمبود وزن در آن افزایش می‌یابد.

علل تولد نوزاد نارس :

از نشانه‌های زایمان زودرس می‌توان به فشار در ناحیه لگن، پاره شدن کیسه آب، کاهش ناگهانی حرکات کودک، کمردرد مداوم و تهوع اشاره کرد. در آغاز پاسخ به سوال آیا نوزادان نارس می‌توانند طبیعی شوند؟ بهتر است تا با علل تولد زودرس آشنا شویم.

اولین مورد مشکلات دهانه رحم است، این پدیده زمانی رخ می‌دهد که رحم به حدی ضعیف است که قادر به تحمل وزن نوزاد را ندارد. مورد بعدی حاملگی چند قلویی است، چرا که این مورد باعث ضعیف شدن رحم می‌شود. مادری که مبتلا به مشکلی یا بیماری مانند دیابت و عفونت است، نیز در معرض زایمان زودرس می‌باشد.

چگونه می‌توان زایمان زودرس را درمان کرد؟

چگونه می‌توان زایمان زودرس را درمان کرد؟

خانم‌هایی که دچار زایمان زودرس می‌شوند از نگرانی‌هایی که دارند، این است که آیا نوزادان نارس می‌توانند طبیعی شوند؟ پزشکان اغلب با داروهای خاص سعی بر این دارند تا زایمان بیمار خود را به تعویق بیندازند.

با این حال اگر موفق به متوقف کردن این مشکل نشدند، پزشک معالج باید خود را برای زایمان پرخطر آماده کند. در این صورت نیاز است تا مادر به بیمارستانی مراجعه کند دارای بخش مراقبت ویژه نوزادان باشد.

در هفته اول زندگی نوزاد نارس بهتر است تا در بیمارستان سپری شود تا مراقب رشد موارد حیاتی متمرکز باشند. در نتیجه نوزاد در دستگاهی با کنترل دما نگهداری می‌شود. تجهیزاتی نظیر کنترل ضربان قلب، تنفس و میزان اکسیژن خود نوزاد تحت نظارت قرار می‌گیرد.

راه‌های پیشگیری از زایمان زودرس :

افرادی که به دنبال سوال‌هایی نظیر آیا نوزادان نارس می‌توانند طبیعی شوند؟ یا خیر هستند، باید مراقبت‌‌های سریع و مناسب قبل از تولد را به خوبی انجام دهند. به همین دلیل توصیه می‌شود تا رژیم غذایی سالمی را قبل و حین بارداری رعایت کنند.

حتما مقدار زیادی غلات کامل، پروتئین‌های بدون چربی، سبزیجات و میوه مصرف شود. مکمل‌هایی اسیدفولیک و کلسیم بسیار حائز اهمیت است.هر روز مقدار زیادی آب مصرف شود، همچنین مصرف روزانه آسپرین از سه ماه اول شروع می‌شود.

با این حال اگر فرد باردار فشار خون یا سابقه تولد زودرس را داشته‌باشد، روزانه ۶۰ تا ۸۰ میلی‌گرم آسپرین را باید مصرف کند. حداقل بین دو بارداری ۱۸ ماه فاصله باشد و سعی بر کنترل استرس داشته‌باشید.

مشکلات رایج در نوزادان نارس :

در کنار پاسخ به سوالاتی همچون آیا نوزادان نارس می‌توانند طبیعی شوند؟ باید از مشکلات رایجی که برای نوزادان نارس رخ می‌دهد، اطلاع داشته‌باشیم. این دسته از مسائل مواردی همچون مشکلات تنفسی، قلبی، گوارش، زردی نوزاد، مشکلات گردش خون و عفونت می‌باشد.

بعد از آن مشکلاتی که ممکن است بعدها در کودکانی نارس که به دنیا آمده‌اند، رخ دهد نظیر تاخیر در شروع حرف زدن، مشکلات رشد و حرکت، اختلالات حسی، بینایی ضعیف، یادگیری پایین، مشکلات اجتماعی و هیجانی می‌باشد.

آیا نوزادان نارس می‌توانند طبیعی شوند؟

آیا نوزادان نارس می‌توانند طبیعی شوند؟

دغدغه بسیاری از خانم‌هایی که درگیر زایمان زودرس هستند، این است که آیا نوزادان نارس می‌توانند طبیعی شوند؟ به طور کلی به دلیل ضعیف بودن نوزاد در زایمان زودرس احتمال طبیعی بودن آن بسیار پایین است.

در نتیجه خانم‌هایی که دچار زایمان زودرس شده‌اند باید عمل سزارین را انجام دهند. از طرفی نوزاد نارس بسیار ضعیف است و از طریق زایمان طبیعی احتمال آسیب دیدگی دو چندان می‌شود.

بیشتر بدانید : تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP)

میزان طول عمر نوزادان نارس :

بعد از پاسخ به سوال آیا نوزادان نارس می‌توانند طبیعی شوند؟ بحث مهم دیگر میزان طول عمر این دسته از نوزادان است. نوزادان نارس به پنج دسته تقسیم بندی می‌شوند.

گروه اول نوزادانی هستند که در بازه کم‌تر از ۲۴ هفته به دنیا می‌آیند، این نوع نوزادان شانس زنده ماندن نادری دارند، شانس زنده ماندن آنها معمولاً کم‌تر از ۵۰ درصد است، اما اگر زنده بمانند، ممکن است عوارض سلامتی مادام العمر داشته باشند.

مورد بعدی نوزادان متولد شده در هفته ۲۶ می‌باشد، نوزادان نارس این دسته حدود ۷۸ درصد شانس زنده ماندن دارند. علاوه بر این، در درازمدت، از هر ۱۰ کودک، ۴ کودک دچار مشکلات بینایی، شنوایی یا رشد ذهنی می‌شوند.

دسته سوم نوزادانی هستند که در هفته ۲۸ به دنیا می‌آیند، ۸۰ تا ۹۰ درصد شانس زنده ماندن دارند. از نظر آماری، آن‌ها تنها ۱۰ درصد شانس ابتلا به مشکلات طولانی مدت سلامتی را دارند که شامل مشکلات تنفسی، عفونت‌ها، مشکلات گوارشی و مشکلات مربوط به خون می‌شود. زمانی که نوزاد در هفته ۳۲ به دنیا می‌آید، شانس زنده ماندن می‌تواند تا ۹۵ درصد باشد.

همچنین احتمال مرگ و میر و ایجاد مشکلات درازمدت سلامت به شدت کاهش می یابد. نوزادی که در هفته ۳۴ یا بعد از آن متولد می‌شود، نتایج سلامتی مشابهی با نوزادی که پس از یک دوره بارداری کامل ۴۰ هفته به دنیا می‌آید، دارد.

بنابراین، احتمال اینکه نوزاد به اندازه نوزادی که نارس به دنیا نیامده است سالم باشد. همچنین، در درازمدت، نوزادان خوب عمل می‌کنند و به طور کلی به اندازه نوزادان سالم هستند.

سخن آخر

تولد نوزاد از مراحلی است که تا پایان عمر فرد در سلامتی او تاثیرگذار است. به همین دلیل در این مقاله سعی شد تا سوالاتی همچون آیا نوزادان نارس می‌توانند طبیعی شوند؟

و مواردی به این شکل را پاسخگو باشیم. بانوانی که دچار این مشکل هستند باید تحت نظارت یک پزشک معالج ماهر باشند تا بتوانند از این نوع مشکل عبور کنند. همچنین مراقبت‌های قبل زایمان را به خوبی انجام دهد.

کلینیک توانبخشی گندم ریهب در منطقه ستارخان تهران واقع شده است و دارای مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی میباشد . خدمات کار درمانی در این کلینیک تحت نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه انجام میشود . متخصصین کلینیک گندم همه تخصص ها را جهت بهبود شما پوشش می دهند. جهت مشاوره با متخصصین ما در تماس باشید

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *