اختلال تلفظ و صدای گفتار در کلینیک گندم ریهب

اختلال های آواهای گفتاری دسته ای از اختلال های گفتاری هستند که برخی آواهای گفتاری در زبان مادری کودک و یا بزرگسال تولید نمی شوند یا به درستی استفاده نمی شوند.

خوشبختانه مشکلات تلفظی و تولیدی به آسانی درمان می شوند فقط کافی است افرادی که چنین مشکلی دارند اطلاعات کافی از آن داشته باشند و اقدام به درمان کنند.

ما در این مقاله به علت اختلال تلفظ و صدای گفتار می پردازیم و روش های تشخیص و راهکارهای بهبود آن را باهم مرور می کنیم. اگر کودک شما دچار اختلال تلفظ می باشد یا حدس می زنید که دچار اختلالات گفتاری شده است و نیاز به درمان دارد با ما همراه باشید.

علت مشکلات اختلال تلفظ و صدای گفتار چیست؟

یکی از اختلالات گفتاری شایع در کودکان و در برخی موارد بزرگسالان اختلال تلفظ می باشد که به دو علت ایجاد می شود:

• علت عضوی:

علت عضوی آن به دسته ای از اختلالات گفتاری گفته می شود که منشا آن به خاطر ناهنجاری های فک، دهان، زبان و یا ناشنوایی، عقب ماندگی ذهنی و… می باشد. این موضوع مورد بحث ما نمی باشد.

• علت یادگیری:

علت یادگیری در کودک می تواند به چند دلیل ایجاد شود. یکی از دلایل تقلید و الگو برداری از اختلال تلفظی دیگران است.

دومین دلیل می تواند تشویق و تحریک بزرگترها به منظور دست انداختن یا خندیدن به تلفظ نادرست کودک باشد. در مواردی ممکن است هیچ علت خاص و مشخصی وجود نداشته باشد. به طوری که کودک نتواند به تلفظ صحیح یک یا چند صدا دست پیدا کند. در چنین شرایطی است که او صدای ناصحیح را از کودکی به بزرگسالی خود انتقال خواهد داد.

اختلال تلفظ و صدای گفتار هر چند از نظر افراد خانواده و دوستان چیز مهم و مشکل بزرگی محسوب نمی شود اما از دید یک جوان که دارای این مشکل است و قرار است وارد جامعه ای بزرگ تر شود کاملا مشکلی عمیق و بازدارنده تلقی می شود.

تشخیص اختلال تلفظ و صدای گفتار :

 

تشخیص اختلال تلفظ و صدای گفتار

برای آنکه بتوانید این اختلال را تشخیص دهید باید به علائم و نشانه ها دقت کنید. علائم و نشانه هایی که می تواند زنگ خطری برای اختلالات گفتاری و تلفظ صدا باشد.

کودک شما ممکن است صدایی و آوایی را جایگزین صدای دیگر کند و یا آنکه صدایی را حذف و صداهایی را اضافه کند. در برخی موارد کودک یک صدا را تغییر می دهد. این موضوع باعث می شود تا دیگران نتوانند سخن او را متوجه شوند.

این طبیعی است که کودکان گاهی اوقات صداها و حروف را اشتباه تلفظ کنند. به طور مثال ممکن است کودک به جای “ر” بگوید “و” مثلا به جای خرما بگوید خوما. یا در برخی موارد حرف ها را حذف کند مثلا به جای فریبا بگوید فیبا.

این موارد در سنین پایین و زمانی که کودک در حال یادگیری حرف زدن است ایرادی ندارد. مشکل زمانی رخ می دهد که با بالاتر رفتن سن این نوع تلفظ درست نشود.

تا چه سنی کودک فرصت یادگیری خود به خودی تلفظ حروف را دارد؟

همان طور که اشاره کردیم در بسیاری از کودکان تلفظ ناصحیح حروف دیده می شود و نمی توان آن را اختلال تلفظ و صدای گفتار گفت. کودکان به طور معمول تا 5 سالگی تمام تلفظ های حروف را یاد می گیرند.

اما این به معنای آن نیست که اگر کودک شما در 4 سالگی است و 50% حرف های او را غریبه ها متوجه نمی شوند تا سن 5 سالگی به او فرصت خود آموزی دهیم. بلکه چنین کودکی را باید زودتر نزد متخصص ببریم و در صدد درمان این اختلال باشیم.

در صورتی که مشکلات تلفظی و وضوح صدا در سن پایین رخ داده است با مراجعه به کلینیک های گفتاردرمانی می توانید مطمئن شوید. آسیب شناسان گفتار و زبان با انجام برخی از آزمایشات و ارزیابی به شما خواهند گفت که نیاز به مداخله وجود دارد یا خیر.

درمان اختلال تلفظ و صدای گفتار :

برای درمان اختلال تلفظی هر صدا تکنیک های مشخصی داریم که با کمک آن کودک می تواند تلفظ صحیح را آموزش ببیند. اجرای چنین تکنیک هایی در خانه کمی مشکل است و نیاز است متخصص به شما کمک کند. آسیب شناسان گفتار و زبان یا به عبارتی گفتاردرمانگر، متخصص درمان اختلالات تلفظی در کودکان و بزرگسالان می باشد.

گفتاردرمانی با روانشناسی متفاوت است و زیر شاخه علوم پزشکی قرار می گیرد. درمان اختلالات تلفظی در بزرگسالان نیز ممکن است اما هر اندازه سن فرد پایین باشد سریع تر مشکل رفع می شود. به طور معمول برای تصحیح هر تلفظ در کودکان نیاز به 4 جلسه گفتار درمانی می باشد که این برای بزرگسالان به 8 جلسه ارتقا پیدا می کند.

گفتاردرمانگر چگونه به اختلال تلفظ و صدای گفتار کمک می کند؟

برای رفع مشکلات تولید صدا یا همان مشکلات تلفظی گفتار درمانگر بر اساس علت اشتباه حرف زدن درمان خود را آغاز می کند. در برخی کودکان ما شاهد این هستیم که کودک تفاوتی میان صدای صحیح و غلط قائل نیست. در این صورت درمانگر با تمییز شنیداری صدا به کودک کمک می کند.

درمانگر برای درمان از تکنیک های متفاوتی استفاده می کند. ما برای هر واج سه ویژگی منحصر به فرد داریم که عبارت است از:

• جایگاه تولید: مکان برخورد زبان با لب ها برای تولید صدا
• شیوه تولید: صداها بر اساس شیوه خاصی مانند انفجاری، سایشی، انسایشی و… تلفظ می شوند.
• واکداری و یا بی واکی: هر صدا یا واک دار (صدادار) یا بی واک (بی صدا) می باشد.

درمانگر با توجه به علت مشکل که شامل این سه دسته بندی می شود تکنیک های مخصوص را اجرا می کند و تلاش می کند تا کودک تلفظ صحیح را بیاموزد.

اختلال تلفظ و صدای گفتار

 

بیشتر بدانید : تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP)

برای درمان اختلال تلفظ و صدای گفتار کجا برویم؟

در صورتی که کودک شما دچار اختلال تلفظ و صدای گفتار است و فکر می کنید نیاز به کمک دارد؛ مرکز کاردرمانی گندم با دارا بودن تیم مجرب از متخصصین گفتاردرمانی آماده کمک می باشد.

این مرکز چندین سال تجربه بالینی دارد و از روش ها و تکنیک های روز دنیا برای درمان مشکلات تلفظی استفاده می کند. حتی اگر فرد بزرگسالی هستید و چند حرف را اشتباه تلفظ می کنید، نگران پرستیژ کاری خود می باشید و می خواهید این مشکل را حل کنید می توانید از تیم ما کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با ما وارد ساید کاردرمانی گندم شوید.

کلینیک توانبخشی گندم ریهب در منطقه ستارخان تهران واقع شده است و دارای مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی میباشد . خدمات کار درمانی در این کلینیک تحت نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه انجام میشود . متخصصین کلینیک گندم همه تخصص ها را جهت بهبود شما پوشش می دهند. جهت مشاوره با متخصصین ما در تماس باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *