گفتاردرمانی نوزاد نارس در کلینیک توانبخشی گندم ریهب

تولد زودرس می تواند چالش های بی شماری را برای نوزادان به همراه داشته باشد که یکی از آن ها تاثیر بالقوه بر رشد زبان است. پروسه یادگیری زبان می تواند برای نوزادان نارس پیچیده باشد، اما با کمک گفتار درمانی، مسیر آنها به سمت ارتباط موثر می تواند به طور قابل توجهی بهبود یابد. در این مقاله، نقش مهمی را که گفتار درمانی نوزاد نارس در پرورش فرآیند یادگیری زبان ایفا می کند را بررسی خواهیم کرد

درک چالش های یادگیری زبان در نوزادان نارس :

درک چالش های یادگیری زبان در نوزادان نارس

نوزادان نارس اغلب در جنبه های مختلف رشد زبان با مشکلاتی روبرو هستند. مغز آنها ممکن است زمان کافی برای رشد کامل نداشته باشد که منجر به مشکلات بالقوه مهارت های شناختی و زبانی می شود. این نوزادان ممکن است در هماهنگی ماهیچه های مورد نیاز برای گفتار مشکل داشته باشند که بیان کردن حروف و کلمه ها را برای آن ها سخت خواهد کرد. همچنین ممکن است دیرتر از همسالان خود صحبت کنند که این باعث نگرانی والدین خواهد شد.

نقش گفتار درمانی نوزادان نارس چیست؟

گفتار درمانی نوزادان نارس شامل طیف وسیعی از مداخلات و تکنیک ها با هدف تقویت زبان و مهارت های ارتباطی آنهاست. گفتاردرمانگران برای ایجاد یک رویکرد مناسب که نیازهای منحصر به فرد کودک و مرحله رشد را در نظر می گیرد، از نزدیک با والدین و مراقبان کار می کنند. در این صورت به کودک کمک می شود تا به یادگیری زبان را داشته باشد و بتواند در مدت زمان مشخصی مانند کودکان دیگر صحبت کند.

چرا باید مداخله سریع را برای گفتار درمانی انجام دهیم؟

مداخله زودهنگام در کاهش چالش های بالقوه ای که نوزادان نارس ممکن است در یادگیری زبان با آن مواجه شوند، بسیار مهم است. مغز در چند سال اول زندگی بیشتر پذیرای یادگیری است و گفتار درمانی در این دوره حساس می تواند پایه ای قوی برای مهارت های زبانی آینده ایجاد کند. هر چقدر سریع تر این فرایند آغاز شود، نتیجه گیری نیز بهتر بوده و مشکلاتی در آینده به وجود نخواهد آمد.

تکنیک ها و رویکردها در گفتار درمانی نوزادان نارس

گفتار درمانی نوزادان نارس نیاز به تکنیک ها و رویکردهای تخصصی دارد که متناسب با نیازهای رشدی آنها باشد. در اینجا چند تکنیک و رویکرد کلیدی مورد استفاده در گفتار درمانی برای نوزادان نارس آورده شده است.

مشارکت و آموزش والدین :

گفتاردرمانی نوزاد نارس در کلینیک توانبخشی گندم ریهب

والدین نقش مهمی در رشد نوزاد نارس دارند. گفتاردرمانگران به والدین در مورد اهمیت ارتباط اولیه آموزش می دهند و راهنمایی هایی در مورد نحوه تعامل با نوزادان خود برای ارتقای رشد گفتار و زبان ارائه می دهند. والدین تشویق می شوند تا در صحبت کردن، آواز خواندن و تعاملات پاسخگو با نوزادان خود شرکت کنند.

تحریک حسی :

مشارکت و آموزش والدین

نوزادان نارس اغلب به دلیل سیستم عصبی توسعه نیافته، حساسیت های حسی بالایی دارند. گفتاردرمانگران از تکنیک‌ های تحریک حسی ملایم مانند لمس نرم، ردیابی بصری و صداهای آرام ‌بخش استفاده می‌ کنند تا به تدریج نوزادان را در معرض تجربیات حسی مختلف قرار دهند که می ‌تواند از رشد گفتار آنها حمایت کند.

تکنیک های مکیدن غیر مغذی :

بسیاری از نوزادان نارس در رشد مهارت های حرکتی دهان خود با چالش هایی روبرو هستند که برای گفتار ضروری است. درمانگران برای تشویق حرکات مناسب زبان و فک از تکنیک ‌های مکیدن غیر مغذی مانند ارائه پستانک یا ابزارهای دهانی تخصصی استفاده می ‌کنند. این به تقویت ماهیچه های دهان که برای تولید گفتار و یادگیری زبان ضروری است کمک می کند

پشتیبانی تنفسی و کنترل تنفس :

نوزادان نارس ممکن است سیستم تنفسی توسعه نیافته داشته باشند که بر کنترل تنفس مورد نیاز برای گفتار تأثیر می گذارد. گفتاردرمانی نوزاد نارس از تمرین ‌هایی برای بهبود قدرت و کنترل تنفسی استفاده کرده و به نوزادان کمک می‌ کنند تا صداهای گفتاری کنترل‌ شده را تولید کنند.

تحریک شنوایی :

نوزادان نارس به دلیل قرار گرفتن زودهنگام در معرض مداخلات پزشکی و صدا در NICU در معرض خطر مشکلات پردازش شنوایی هستند. گفتاردرمانگران از تحریک شنوایی ملایم برای قرار دادن نوزادان در معرض صداهای مختلف استفاده می کنند و به آنها کمک می کند صداهای گفتاری را تشخیص دهند و مهارت های شنیداری را توسعه دهند

تعامل پاسخگو :

ایجاد تعاملات پاسخگو بسیار اساسی است. گفتاردرمانگران از تکنیک هایی مانند ارتباط “به رهبری نوزاد” استفاده می کنند، که آنها به نشانه ها و تلاش های نوزاد برای برقراری ارتباط پاسخ می دهند. این یک حلقه ارتباطی مثبت را ترویج می‌کند و نوزاد را تشویق می‌کند تا صداها و ژست‌ها را شروع کند.

فواید نقش گفتار درمانی برای نوزادان نارس :

فواید گفتار درمانی برای نوزادان نارس

فواید گفتار درمانی نوزادان نارس بسیار عمیق است. بهبود مهارت های ارتباطی نه تنها توانایی آنها را برای بیان نیازها و احساسات افزایش می دهد، بلکه منجر به رشد شناختی بهتر نیز می شود. گفتار درمانی می تواند به افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس با رشد این نوزادان کمک کند.

همچنین نوزادان نارس در معرض افزایش خطر عوارض پزشکی مختلف، از جمله مسائل تنفسی، نقایص عصبی و تاخیر در رشد کلی هستند. گفتار درمانی با ارائه تکنیک های تخصصی برای تقویت عضلات دهان و ترویج الگوهای تنفسی مناسب، این چالش ها را برطرف می کند.

این مبانی برای تولید گفتار و بیان زبان در آینده ضروری است. در آینده با شروع آموزش های بیشتر برای کودک در پیش دبستانی و مدرسه، ارتباط کودک بهتر برقرار شده و توانایی یادگیری وی بالاتر می‌ رود. این در صورتی است که هرچقدر این گفتار درمانی دیرتر انجام شود، ممکن است روی یادگیری کودک در آینده تاثیر بسیار منفی بگذارد و مشکلات بیشتر را ایجاد کند.

بیشتر بدانید : تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP)

سخن پایانی :

فرآیند یادگیری زبان برای نوزادان نارس می تواند چالش برانگیز باشد، اما با کمک های ارزشمند نقش گفتار درمانی ، به مسیری از فرصت ها تبدیل شده است. مداخله زودهنگام، مشارکت والدین و راهنمایی های متخصص با یکدیگر تلاش می کنند تا مهارت های ارتباطی این نوزادان را تقویت کنند و آنها را در مسیر پیشرفت زبانی موفق قرار دهند. با درک اهمیت گفتار درمانی در این زمینه، به نوزادان نارس قدرت می دهیم تا بر موانع زبانی غلبه کنند و در ارتباط خود را در آینده بهتر برقرار کرده و به مرور کاملا درمان شوند.

کلینیک توانبخشی گندم ریهب در منطقه ستارخان تهران واقع شده است و دارای مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی میباشد . خدمات کار درمانی در این کلینیک تحت نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه انجام میشود . متخصصین کلینیک گندم همه تخصص ها را جهت بهبود شما پوشش می دهند. جهت مشاوره با متخصصین ما در تماس باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *