گفتاردرمانی نوزاد نارس در کلینیک توانبخشی گندم ریهب

در رابطه با تولد زودرس برای نوزادان، چالش های بسیاری وجود دارند که تعدادی از آن ها در همان زمان و بقیه در سال های بعدی زندگی خود را نشان خواهند داد. یکی از آن ها تاخیرهای رشدی بالقوه در مهارت‌های ارتباطیاست.

با این حال، پیشرفت های اخیر در زمینه گفتار درمانی نتایج امیدوارکننده ای را در کمک به نوزادان نارس برای غلبه بر این موانع نشان داده است. در این مقاله، چگونگی استفاده از گفتار درمانی را برای افزایش توانایی های ارتباطی نوزادان نارس و قرار دادن آنها در مسیر توسعه ارتباطات به شیوه درست بررسی خواهیم کرد.

درک تاثیر زایمان زودرس بر ارتباطات :

درک تاثیر زایمان زودرس بر ارتباطات

زایمان زودرس می تواند به طور قابل توجهی بر رشد مهارت‌های ارتباطی کودکان تأثیر بگذارد. سیستم عصبی و فیزیولوژیکی نابالغ نوزادان نارس اغلب منجر به چالش هایی در اکتساب گفتار و زبان می شود.

این کودکان بیشتر در معرض خطر تاخیر زبان، مشکلات در بیان و مسائل درک مطلب هستند. فعل و انفعال پیچیده بین رشد شناختی، حرکتی و حسی ممکن است مانع از توانایی آنها در بیان و درک مؤثر نشانه های کلامی و غیرکلامی شود. تأثیر زایمان زودرس بر ارتباطات می تواند فراتر از اوایل کودکی باشد.

نقایص زبانی مداوم می تواند بر عملکرد تحصیلی، تعاملات اجتماعی و رفاه عاطفی تأثیر بگذارد. با این حال، مداخله زودهنگام توسط گفتار درمانی نوزاد نارس و سایر متخصصان می تواند این چالش ها را کاهش دهد. تکنیک‌ های تمرکز بر تحریک حسی، رشد حرکتی دهان و غنی ‌سازی زبان می ‌تواند باعث رشد سریع در مهارت‌های ارتباطیشود.

گفتار درمانی نوزاد نارس چطور بر مهارت‌های ارتباطی تاثیر می گذارد؟

گفتار درمانی نوزاد نارس چطور بر مهارت‌های ارتباطی تاثیر می گذارد؟

گفتار درمانی، یک مداخله تخصصی است که مشکلات گفتار و زبان را هدف قرار می دهد و به عنوان ابزاری حیاتی در حمایت از مهارت‌های ارتباطینوزادان نارس ظاهر می شود. روش ها و رویکرد های گفتار درمانی نوزاد نارس را ادامه بررسی خواهیم کرد.

مشارکت والدین و آموزش مراقبین :

مشارکت والدین و آموزش مراقبین

در گفتار درمانی نوزاد نارس، یکی از جنبه های مهم درگیر کردن والدین و مراقبان است. آنها نقش اساسی در رشد کودک دارند. آموزش والدین در مورد اهمیت ارتباطات اولیه، ارائه راهبردهایی برای تشویق صداگذاری و ایجاد محیطی غنی است که می تواند به طور قابل توجهی بر پیشرفت نوزاد نارس تأثیر بگذارد

مداخله زودهنگام :

شروع هر چه زودتر گفتار درمانی بسیار مهم است. درمانگر سطح رشد نوزاد را ارزیابی می کند و درمان را با نیازهای او تنظیم می کند. مداخله زودهنگام انعطاف پذیری مغز را به حداکثر می رساند و به آن اجازه می دهد تا سازماندهی مجدد کند و به طور مؤثرتری با چالش های رشد سازگار شود

تمرینات دهانی-حرکتی :

نوزادان نارس ممکن است در هماهنگی حرکتی دهان با چالش هایی روبرو شوند که بر توانایی آنها در مکیدن، بلعیدن و تولید صداهای گفتاری تأثیر می گذارد. درمانگران از تمرینات و تکنیک های تخصصی برای بهبود این مهارت ها استفاده می کنند و به نوزادان کمک می کنند تا کنترل بهتری بر عضلات دهان خود داشته باشند. در این صورت مهارت‌های ارتباطیآن ها نیز پیشرفت خواهد کرد.

سخنرانی با هدایت نوزاد :

صحبت کردن با صدای بلند، آهسته و آهنگین، که به عنوان گفتار هدایت شده توسط نوزاد یا “مادرز” شناخته می شود، یک روش طبیعی برای جلب توجه نوزاد نارس است. گفتاردرمانگران این تکنیک را به والدین و مراقبین آموزش می دهند که می تواند تعامل و مهارت‌های ارتباطی نوزادان را افزایش دهد

نشانه های دیداری و شنیداری :

استفاده از وسایل کمک بصری و نشانه های شنیداری می تواند به نوزادان نارس کمک کند تا توجه خود را متمرکز کنند و ارتباط بین صداها و اشیاء را تقویت کنند. گفتاردرمانگران از اسباب‌بازی ‌ها، تصاویر و آلات موسیقی برای تعامل با نوزادان و تشویق تلاش ‌های ارتباطی استفاده می ‌کنند.

ویژگی های بهترین گفتاردرمان برای تقویت مهارت‌های ارتباطی نوزاد نارس

ویژگی های بهترین گفتاردرمان برای تقویت مهارت‌های ارتباطی نوزاد نارس

یک گفتاردرمانگر متخصص در کار با نوزادان نارس به مجموعه ای از ویژگی های منحصر به فرد نیاز دارد تا به طور موثر نیازهای پیچیده این نوزادان آسیب پذیر و مهارت‌های ارتباطی را برطرف کند. دوره حیاتی رشد در اوایل دوران نوزادی نیاز به حرفه ای دارد که نه تنها در تکنیک های گفتار درمانی سنتی ماهر باشد، بلکه دارای درک عمیقی از چالش ها و پیچیدگی های مرتبط با نارس بودن باشد.

قبل از هر چیز، یک پایه قوی در دانش و آموزش برای یک گفتاردرمانگر که با نوزادان نارس کار می کند بسیار مهم است. این شامل درک جامعی از آناتومی، فیزیولوژی نوزادان و نقاط عطف رشدی است که نوزادان نارس ممکن است با آن مواجه شوند. همدلی و حساسیت از ویژگی های جدایی ناپذیر یک گفتاردرمانگر موفق در این حوزه است. خانواده های نوزادان نارس اغلب سطوح بالایی از استرس، اضطراب و عدم اطمینان را تجربه می کنند.

یک گفتار درمانی نوزاد نارس دلسوز می تواند با والدین اعتماد و ارتباط برقرار کند و در کنار مداخلات درمانی، حمایت عاطفی را ارائه دهد. سازگاری یکی دیگر از ویژگی های کلیدی است. نوزادان نارس می توانند طیف گسترده ای از مسیرهای رشد و چالش های پزشکی را نشان دهند.

یک گفتاردرمانگر ماهر باید بتواند رویکرد خود را برای پاسخگویی به نیازهای منحصر به فرد هر نوزاد تنظیم کند. انعطاف پذیری در طرح ها و تکنیک های درمانی با تکامل وضعیت نوزاد ضروری است و نیاز به تنظیماتی دارد که پیشرفت بهینه را تضمین کند. پیشرفت رشد این نوزادان ممکن است در مقایسه با نوزادان ترم کندتر باشد. درمانگران باید صبور و استوار بمانند و حتی کوچکترین دستاوردها را جشن بگیرند.

بیشتر بدانید : تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP)

سخن پایانی :

 گفتار درمانی نوزاد نارس

گفتار درمانی نوزاد نارس یکی از عواملی است که می تواند این نوزادان را برای داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی در آینده تقویت کند. گفتار درمان از روش های مختلف استفاده می کند تا به تدریج نوزاد را برای داشتن بهترین مهارت های ارتباطی در آینده تقویت کند. در گفتار درمانی روش های مختلف وجود دارد که باید بر اساس هر نوزاد یکی یا چند روش انتخاب شود.

سپس گفتار درمان والدین و مراقبان کودک را نیز آموزش می دهد تا این روش ها در مکان های دیگر مانند خانه انجام دهند. هرچقدر سریع تر گفتاردرمانی آغاز شود، می تواند تاثیر بهتری روی مغز نوزاد داشته و وضعیت او را در آینده تثبیت کند.

کلینیک توانبخشی گندم ریهب در منطقه ستارخان تهران واقع شده است و دارای مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی میباشد . خدمات کار درمانی در این کلینیک تحت نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه انجام میشود . متخصصین کلینیک گندم همه تخصص ها را جهت بهبود شما پوشش می دهند. جهت مشاوره با متخصصین ما در تماس باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *