گفتاردرمانی برای اختلالات رشد اوتیسم در کلینیک توانبخشی گندم

حرف زدن کودکان اوتیسم یکی از چالش های جدی برای خانواده ها و خود آن ها می باشد. اگرچه علت مشکلات مربوط به رشد زبان و مهارت های گفتاری در کودکان دارای اوتیسم تا به امروز ناشناخته است و دانشمندان این مشکل را مربوط به زمانی پیش از تولد نوزاد می دانند .

اما روش های گفتاردرمانی برای اختلالات رشد اوتیسم تا حدودی می تواند راه حلی برای این مشکل باشد. گفتار درمانی می تواند شیوه های گسترده ای از مداخلات، تکنیک ها و ابزارهای مختلف را برای حل این مشکل استفاده کند.

آیا با این روش ها آشنا هستید؟ ما در این مقاله به راهکارهای موثر غلبه بر اختلالات گفتاری کودکان اوتیسمی می پردازیم. با ما همراه باشید.

چالش های اوتیسم کدامند؟

اختلاف طیف اوتیسم یا ASD عبارت است از یک ناتوانی رشدی که می تواند مشکلاتی بر سر راه مهارت های اجتماعی، ارتباطی و رفتاری کودک ایجاد کند. اختلاف طیف اوتیسم به گسترده ای از علائم، مهارت ها و همچنین سطح اختلالی که کودک اوتیسمی مبتلا است را شامل می شود.

اوتیسم به روش های مختلف و با شدت های گوناگون روی افراد تاثیر می گذارد. مبتلایان به اوتیسم یک سری علائم مشترک از خود نشان می دهند که شامل: مشکلات تعاملی با اجتماع می باشد. علائم و شدت آن با گذشت زمان تغییر می کند.

علائم رفتاری اوتیسم در بازه زمانی 12 تا 18 ماهگی خود را زودتر از سایر علائم نشان می دهد. یکی از مشکلات طیف اختلالات اوتیسم مربوط به مهارت های گفتاری می باشد.

اوتیسم چطور بر مهارت های ارتباطاتی اثر می گذارد؟

اوتیسم چطور بر مهارت های ارتباطاتی اثر می گذارد؟

کودکان مبتلا به اوتیسم معمولا در خود فرو می روند و تمایلی به ارتباط با دنیای اطراف ندارند. این کودکان دنیای خصوصی خود را دارند که در آن توانایی محدودی در برقراری ارتباط و تعامل موفق با دیگران دارند.

کودکان اوتیسمی در مهارت های زبانی و درک آنچه دیگران به آن ها می گویند ضعیف عمل می کنند. کودک اوتیسمی در برقراری ارتباط غیر کلامی نظیر حرکات دست، تماس چشمی و بیان صورت دچار مشکل هستند.

توانایی کودکان مبتلا به اوتیسم در مهارت های زبانی با توجه به رشد فکری و اجتماعی آن ها متفاوت است. برخی از کودکان مبتلا شاید نتوانند با گفتار و زبان ارتباط برقرار کنند این در حالی است که برخی از آنان دارای واژگان غنی هستند و می توانند با جزئیات کامل در مورد موضوعات مختلف صحبت کنند.

بسیاری از کودکان با معنی و ریتم کلمات و جملات مشکل دارند و در برخی دیگر ممکن است مشکل در زبان بدن و معانی تون های مختلف صورت باشد. در مجموع وجود این مشکلات کودک اوتیسمی را از تعامل با همسن های خود باز می دارد. از این جهت گفتاردرمانی برای اختلالات رشد اوتیسم اهمیت دارد.

الگوهای رفتاری کودکان اوتیسمی :

پیش از آنکه بخواهیم درباره راهکارهای گفتاردرمانی برای اختلالات رشد اوتیسم صحبت کنیم لازم است تا چند مورد از الگوهای رفتاری کودکان اوتیسمی در هنگام حرف زدن را بیان کنیم.

• کلام تکراری یا سخت: تکرار چیزهای بی معنی در مکالمه مانند شمردن اعداد در مکالمه ای که هیچ ربطی به عدد ندارد. آواز با صدای بلند و تکرار آنچه قبلا شنیده است.

• علایق محدود و توانایی های استثنایی: ممکن است کودک اوتیسمی بتواند یک مونولوگ عمیق درباره موضوع مورد علاقه اش بگوید یا حتی یک دیالوگ داشته باشد. می تواند در زمینه ریاضیات، موسیقی، حفظ و محاسبه تقویم استعداد بالایی از خود نشان دهد.

• رشد نابرابر زبان: مهارت های گفتاری و زبانی این کودکان در یک سطح نیست و معمولا به صورت ناهمگون پیشرفت می کنند.

• مهارت ضعیف در مکالمه غیر کلامی: این کودکان معمولا قادر به استفاده از زبان اشاره برای انتقال سخن خود نیستند.

راهکار گفتاردرمانی برای اختلالات رشد اوتیسم :

راهکار گفتاردرمانی برای اختلالات رشد اوتیسم

پس از مراجعه به متخصصان مختلف و طرح یک برنامه آموزشی معمولا این برنامه شامل اهداف مشترکی مانند بهبود زبان گفتاری، یادگیری مهارت های غیر کلامی مانند حرکات و علائم، یادگیری ارتباط با استفاده از یک روش جایگزین مانند تصویر یا فناوری می شود. نمونه هایی از مهارت هایی که گفتاردرمانی برای اختلالات رشد اوتیسم روی آن کار می کند شامل موارد زیر می شود.

• تقویت عضلات دهان، فک و گردن

• کمک به ایجاد صداهای واضح تر

• کمک به تطبیق احساسات با بیان صحیح صورت

• کمک به درک زبان بدن

• کمک به دادن پاسخ به سوالات

• کمک به تطبیق یک تصویر با معنی آن

• استفاده از یک برنامه گفتاری در تبلت برای تولید کلمه صحیح

• کمک به تعدیل تن صدا

بیشتر بدانید : تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP)

بهبود مهارت ارتباطی کودک اوتیسمی :

استفاده از گفتاردرمانی برای اختلالات رشد اوتیسم و آموزش این کودکان تا رسیدن به توانایی کامل ضروری می باشد. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد اما بهترین روش برنامه درمانی است که در اوایل دوره کودکی شروع شود و متناسب با سن و علایق کودک باشد.

هر اندازه ما بتوانیم آموزش را زودتر و همگام با علایق کودک پیش ببریم زودتر به نتیجه خواهیم رسید. بیشتر کودکان اوتیسمی به برنامه های ساختاریافته و تخصصی پاسخ می دهند. روش درمانی باید به رفتار و مهارت کودک توجه کند و به طور منظم عملکردهای مثبت کودک را تقویت کند.

والدین و اعضای خانواده باید در برنامه گفتاردرمانی برای اختلالات رشد اوتیسم شرکت کنند تا تبدیل به بخشی از زندگی روزمره کودک شود. مرکز کاردرمانی گندم با داشتن یک محیط متناسب و کادر درمانی مجهز می تواند به شما و کودک شما در آموزش و رسیدن به مهارت کامل گفتاری کمک کند.

کادر گفتاردرمانی گندم با توجه به روش های نوین و چندین سال تجربه به بهبود عملکرد گفتاری و مهارت آموزی کودک شما می پردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید وارد سایت کاردرمانی گندم شوید.

کلینیک توانبخشی گندم ریهب در منطقه ستارخان تهران واقع شده است و دارای مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی میباشد . خدمات کار درمانی در این کلینیک تحت نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه انجام میشود . متخصصین کلینیک گندم همه تخصص ها را جهت بهبود شما پوشش می دهند. جهت مشاوره با متخصصین ما در تماس باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *