کوادری پلژی اسپاستیک در مرکز توانبخشی گندم

فلج مغزی کوادری پلژی اسپاستیک یک اختلال ناشی از آسیب های مغزی در دوران جنینی،حین تولد، و یا سال های نخستین زندگی کودک می باشد. این آسیب می تواند بر روی دامنه حرکت و عملکرد عضلات اثر بگذارد.

این وضعیت نتیجه نقص یا آسیب دیدن قسمت های مختلفی از مغز می باشد که علت های گوناگونی دارد. آیا با علت های این بیماری آشنا هستید؟ با آسیب های آن چطور؟ اگر به دنبال شناخت و درمان این بیماری هستید تا انتها با ما همراه باشید.

کوادری پلژی اسپاستیک چیست؟

فلج مغزی اسپاستیک (Cerebral Palsy-CP) نوعی اختلال حرکتی و عصبی می باشد که به دلیل آسیب مغز در زمان بارداری ، حین تولد، و یا سال های اولیه زندگی کودک ایجاد می شود. این اختلال می تواند تاثیرات ناخوشایندی بر حرکت، کنترل عضلانی و توازن بدن بگذارد.

علت اصلی فلج مغزی کوادری پلژی اسپاستیک آسیب بخش های مختلف مغز می باشد که دلیل های گوناگون مانند: عفونت، عوارض زایمان، نقص های ژنتیکی، تروماهای مغزی و عدم تعادل تامین خون به مغز می باشد.

اصطلاح کواد پلژی به معنی درگیری هر چهار اندام یعنی دست ها و پاها می باشد. این اختلال باعث محدودیت های حرکتی و انجام وظایف روزمره می شود.

این اختلال دارای شدت و ضعف می باشد. در برخی فرد تنها نیاز به کمی حمایت دارد و در برخی دیگر نیاز به مراقبت های مستمر حس می شود.

علائم کوادری پلژی اسپاستیک :

کوادری پلژی اسپاستیک

شدت آسیب این بیماری می تواند خفیف و شدید باشد از این رو علائم نیز با تنوع بالایی بروز می دهند. این علائم می تواند از بدو تولد قابل مشاهده باشد یا آنکه در ماه ها و سال های اول زندگی کودک مشاهده شود.

علائم شایع بیماری فلج مغزی به شرح زیر است:

• گرفتگی عضلات: عضلات ممکن است به طور مداوم یا ناگهانی دچار انقباض شوند و باعث فلجی و سختی حرکت شوند.

• اسپاستیسیته : افزایش تنش عضلات باعث محدودیت حرکت و انعطاف پذیری کودک می شود.

• ناتوانی در کنترل حرکت ها: کودک نمی تواند حرکات دست ها و پاها و حتی صورت را کنترل کند.

• تعادل ناپایدار: کودک دچار مشکلات تعادل و سقوط می شود.

• عدم کنترل عضلات صورت: کودک قادر به کنترل عضلات صورت و گفتار نیست و مشکلات تلفظی و صحبت کردن دارد.

• مشکلات مربوط به راه رفتن: کودک دارای مشکلاتی در راه رفتن و حفظ توازن دارد. او برای حرکت نیاز به کمک دیگری دارد.

تشخیص فلج مغزی در کودکان :

تشخیص کوادری پلژی اسپاستیک در کودکان معمولا باید توسط تیم پزشکی انجام شود. این تشخیص با کمک پارامترهای مختلف مانند علائم بالینی، تاریخچه بیمای، ارزیابی جسمی و تست های تخصصی انجام می شود. برای تشخیص دقیق لازم است تا پزشک مراحل زیر را برای اعلام دقیق نظر خود انجام دهد.

• مصاحبه پزشکی

• ارزیابی جسمی

• تست های عصب و روان شناختی

• تصویربرداری از مغز برای تشخیص فلج مغزی در کودک

• آزمایش ها

• ارزیابی توانبخشی

کوادری پلژی اسپاستیک درمان دارد؟

درمان فلج مغزی بستگی به شدت علائم و نیازهای بیمار دارد. درمان ها باید توسط تیم درمان که شامل پزشک نورولوژی کودکان،کاردرمانی، گفتار درمانی، فیزیوتراپیست، و متخصص توانبخشی می باشد تنظیم و پیگیری شود.

متاسفانه بیماری فلج مغزی درمان قطعی ندارد؛ تنها می توان با استفاده از شیوه های درمانی موجود علائم بیماری را کاهش داد و توانایی حرکتی بیمار را بهبود بخشید.

تکنیک های درمانی کمک خواهند کرد کیفیت زندگی بیمار بهتر شود. به طور خلاصه درمان هایی که برای کوادری پلژی اسپاستیک تجویز می شود برای کنترل و مدیریت این نوع بیماری فلج مغزی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه شیوه های درمانی را بررسی می کنیم.

کاردرمانی برای بیماران فلج مغزی :

کاردرمانی برای بیماران فلج مغزی

کاردرمانی از درمانهای بسیار موثر برای بیماران فلج مغزی می باشد. کاردرمانگر با استفاده از تکنیک ها و روش های خاص به بیمار کمک می کند تا با چالش های روزمره خود رو به رو شود و با آموزش مهارت ها و افزایش دامنه تسلط، استقلال و کیفیت زندگی خود را بالاتر ببرد.

هدف از کاردرمانی تقویت عضلات، افزایش دامنه حرکتی، اصلاح تون عضلانی، تسهیل مراحل رشد حرکتی و افزایش هماهنگی می باشد. کاردرمانی یکی از درمانهای رایج فلج مغزی در ایران می باشد.

گفتاردرمانی در بیماران کوادری پلژی اسپاستیک :

گفتاردرمانی برای درمان مبتلایان فلج مغزی یکی از روش های کمکی و مداخله های درمانی محسوب می شود. گفتاردرمانی شیوه ای است که با کمک آن سعی می شود مهارت های گفتاری و زبان فرد بیمار را بهبود بخشیم.

تکنیک های گفتاردرمانی نقش مهمی در مواجهه با مشکلات گفتاری و زبانی این بیماران دارد و می تواند باعث بهبود مهارت های زبانی افراد مبتلا به فلج مغزی شود.

ارتوزها یا اسپلینت ها :

گاهی برای اصلاح بخشی از بدن نیاز است از ارتوزها استفاده کنیم. ارتوزها به منظور اصلاح و تقویت قسمت های مشکل دار بدن و برای بهبود استحکام و قدرت حرکتی بیمار استفاده می شود.

داروها و روش های تزریقی :

پزشک برای کنترل اسپاستیسیته عضلات و کاهش تنش عضلات لازم است تا از داروها کمک بگیرد. در برخی موارد استفاده از تزریق های موضعی مثل بوتولینوم توکسین (بوتاکس) باعث می شود تا سفتی عضلات کاهش داده شود و دامنه حرکتی بیمار بهبود پیدا کند.

تجهیزات کمکی و تطابقی برای بیمار فلج مغزی :

یکی از شیوه های درمانی که می تواند به فرد بیمار کمک تا در زندگی روزمره خود مستقل باشد استفاده از کمک های ایستایی نظیر پشتیبان ها، عصای پشتی، ویلچر و سایر تجهیزات می باشد. این تجهیزات می توانند احتمال بروز آسیب جدید و ثانویه در بیمار را کاهش دهند.

جراحی :

در موارد شدید و بی تاثیری درمان های دیگر لازم است تا دست به عمل های جراحی بزنیم. با استفاده از عمل های جراحی می توان عضلات را ترمیم کرد و عملیات های کمکی را برای بهبودی بیشتر بیمار انجام داد.

بیشتر بدانید : تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP)

برای درمان کوادری پلژی اسپاستیک کودکان کجا برویم؟

در صورتی که کودک شما دچار بیماری فلج مغزی است و پزشکان برای او برنامه درمانی تجویز کرده اند لازم است تا به دنبال یک مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی باشید.

مرکز توانبخشی گندم با دارا بودن تیم مجربی از درمانگرها آماده ارائه انواع خدمات از جمله گفتاردرمانی، کاردرمانی حسی، کاردرمانی حرکتی و… می باشد. تیم گندم سال ها تجربه بالینی دارد.

این تیم با استفاده از شیوه های نوین درمانی و در یک محیط کاملا آرام و مجهز به بیماران فلج مغزی کمک می کنند تا کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند و مستقل تر زندگی کنند. در صورتی که به دنبال اطلاعات بیشتر و تماس با درمانگرهای ما هستید وارد سایت توانبخشی گندم شوید.

کلینیک توانبخشی گندم ریهب در منطقه ستارخان تهران واقع شده است و دارای مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی میباشد . خدمات کار درمانی در این کلینیک تحت نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه انجام میشود . متخصصین کلینیک گندم همه تخصص ها را جهت بهبود شما پوشش می دهند. جهت مشاوره با متخصصین ما در تماس باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *