تأثیر کاردرمانی بر توانایی‌های حرکتی نوزادان در کلینیک توانبخشی گندم ریهب

تولد زودرس می تواند چالش های زیادی را برای نوزادان ایجاد کند و یکی از زمینه هایی که اغلب نیاز به توجه ویژه دارد، رشد مهارت های حرکتی است. تأثیر کاردرمانی بر توانایی‌های حرکتی نوزادان به عنوان یک مداخله امیدوارکننده شناخته می شود. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا هر آنچه که لازم است درباره کاردرمانی برای نوزادان نارس و رشد مهارت های حرکتی آن ها بیان کرده و اطلاعات لازم در این زمینه را ارائه دهیم.

تولد زودرس چه تاثیراتی بر مهارت های حرکتی نوزاد ایجاد می کند؟

تولد زودرس چه تاثیراتی بر مهارت های حرکتی نوزاد ایجاد می کند؟

نخست قبل از اینکه درباره تاثیر کاردرمانی بر توانایی‌های حرکتی نوزادان صحبت کنیم، بهتر است بدانیم که تولد زودرس چه تاثیری را روی مهارت های حرکتی نوزاد ایجاد می کند. زایمان زودرس که به عنوان زایمان قبل از هفته 37 بارداری تعریف می شود، می تواند تأثیرات قابل توجهی بر رشد

مهارت های حرکتی نوزاد داشته باشد :

دوره بین اواخر سه ماهه دوم و سه ماهه سوم برای بلوغ سیستم عصبی و اسکلتی عضلانی نوزاد که نقش حیاتی در کسب مهارت های حرکتی دارد، بسیار مهم است. نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می ‌آیند، اغلب این فرآیند های اساسی رشد را از دست می ‌دهند که منجر به چالش‌ های بالقوه

مهارت ‌های حرکتی خواهد شد :

مهارت‌ های حرکتی طیفی از توانایی ‌های فیزیکی، از جمله مهارت‌ های حرکتی ظریف که شامل حرکات دقیق انگشتان و دست ‌ها است و مهارت ‌های حرکتی بزرگ که شامل گروه ‌های عضلانی بزرگ ‌تر و حرکات کل بدن می ‌شود، را در بر می‌گیرد.
یکی از فوری ‌ترین اثرات زایمان زودرس بر مهارت ‌های حرکتی، هیپوتونی یا کاهش تون عضلانی است. نوزادانی که نارس به دنیا می آیند اغلب قدرت عضلانی ضعیف تری از خود نشان می دهند که می تواند بر توانایی آن ها در کنترل حرکات و حفظ وضعیت بدن تأثیر بگذارد.
این می تواند دستیابی به نقاط عطفی مانند بلند کردن سر، غلت زدن، نشستن، خزیدن و در نهایت راه رفتن را به تاخیر بیاندازد. تاخیر در رشد این مهارت ‌های حرکتی بزرگ می ‌تواند بر کاوش کودک در محیط و تعامل با آن تأثیر بگذارد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که همه نوزادان نارس چالش های مهارت حرکتی یکسانی را تجربه نمی کنند. عواملی مانند میزان نارس بودن، وجود عوارض پزشکی و کیفیت مراقبت از نوزاد می ‌توانند بر میزان مهارت ‌های حرکتی تأثیر بگذارند. مداخله زودهنگام در رسیدگی به این چالش ها بسیار مهم است

بررسی تأثیر کاردرمانی بر توانایی‌های حرکتی نوزادان

بررسی تأثیر کاردرمانی بر توانایی‌های حرکتی نوزادان

کاردرمانی یک عمل پزشکی تخصصی است که برای کمک به افراد بر توسعه، بازیابی یا تقویت مهارت های مورد نیاز برای داشتن زندگی بهتر دلالت دارد. تاثیر کاردرمانی بر توانایی‌های حرکتی نوزادان نارس نیز همیشه مورد توجه قرار می گرفته است. با این حال باید درباره فعالیت های کاردرمانی در این زمینه بدانیم تا از تاثیر آگاه شویم. به همین دلیل آن ها را در ادامه بررسی می کنیم

به شکم خوابیدن :

تمرینات به شکم خوابیدن برای توسعه کنترل سر، قدرت بالاتنه و مهارت های حرکتی کلی حیاتی است. کاردرمانگران والدین را راهنمایی می ‌کند که دوره ‌های کوتاه و نظارت شده ‌ای از به شکم خوابیدن را برای نوزادان نارس فراهم کنند تا به تدریج در عضلات گردن و بالاتنه ‌شان قدرت ایجاد شود.

تحریک بصری :

تحریک یکی از عوامل تأثیر کاردرمانی بر توانایی‌های حرکتی نوزادان است. کاردرمانگران از محرک های بصری مناسب سن برای جلب توجه نوزادان نارس و تحریک ردیابی بصری استفاده می کنند. درمانگران با حرکت دادن اشیاء رنگارنگ یا اسباب‌بازی ‌ها در محدوده دید خود، نوزادان را تشویق می‌کنند تا این محرک ‌ها را دنبال کرده و به رشد هماهنگی چشم و توانایی‌ های ردیابی کمک کنند.

فعالیت های چنگ زدن و رسیدن :

فعالیت های چنگ زدن و رسیدن

ارتقای مهارت ‌های حرکتی ظریف با فعالیت ‌هایی شروع می‌ شود که درک و رسیدن را تشویق می‌ کنند. کاردرمانگران اسباب‌بازی‌ ها و اشیایی را انتخاب می ‌کنند که به راحتی قابل درک هستند و نوزادان را تشویق می‌کنند تا به کاوش و درگیر شدن با دستان خود بپردازند. همانطور که نوزادان به اشیاء دست می یابند و آنها را در دست می گیرند، هماهنگی دست و چشم را توسعه می دهند و توانایی خود را برای دست یابی اشیا در محیط خود افزایش می دهند.

بازی حسی :

بازی حسی نیز بیشترین تأثیر کاردرمانی بر توانایی ‌های حرکتی نوزادان را از آن خود کرده است. کاردرمانگران صداها و احساسات مختلفی را برای تحریک حواس نوزادان نارس معرفی می کنند. فعالیت ‌هایی مانند ماساژ دادن آرام پوست کودک، تهیه اسباب‌ بازی ‌های بافت متفاوت برای کاوش، یا استفاده از برس ‌های نرم برای تحریک لمسی می‌ تواند به بهبود یکپارچگی حسی و تقویت هماهنگی حرکتی کمک کند.

ماساژ نوزاد :

ماساژ ملایم و تسکین دهنده می تواند به آرامش و رشد عضلات کمک کند. کاردرمانگران تکنیک های ماساژ مناسبی را به والدین آموزش می دهند که تون عضلات، گردش خون و انعطاف پذیری مفاصل را تقویت می کند. این ماساژها همچنین فرصت هایی را برای پیوند بین نوزاد و مراقبین فراهم می کند.

فعالیت های آبی :

آب درمانی که تحت راهنمایی یک کاردرمانگر واجد شرایط انجام می شود، می تواند فرصت های منحصر به فردی را برای نوزادان نارس فراهم کند تا شناوری و مقاومت ملایم در برابر آب را تجربه کنند. غوطه ور شدن در آب گرم بلعث ایجاد آرامش می شود، حرکت را تقویت کرده و رشد عضلات را تشویق می کند و باعث بهبود مهارت های حرکتی خواهد شد.

بیشتر بدانید : تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP)

سخن پایانی :

کاردرمانی به عنوان یک چراغ امید برای والدین نوزادان نارس است و راهی برای کاهش چالش های مرتبط با رشد مهارت های حرکتی ارائه می دهد. تأثیر کاردرمانی بر توانایی‌های حرکتی نوزادان با مداخله زودهنگام، راهنمایی‌ های متخصص و تلاش‌ های مداوم می تواند بسیار زیاد باشد.

انواع مختلف فعالیت های موثر در کاردرمانی وجود دارند که وضعیت حرکتی نوزاد را بهبود بخشیده و باعث پیشرفت روز به روز او خواهد شد. با این حال کاردرمانی باید حتما توسط افراد متخصص یا زیر نظر آن ها انجام شود تا مهارت های حرکتی کاملا مناسب با هر نوزاد طراحی شده و باعث ایجاد موفقیت در این زمینه شود.

کلینیک توانبخشی گندم ریهب در منطقه ستارخان تهران واقع شده است و دارای مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی میباشد . خدمات کار درمانی در این کلینیک تحت نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه انجام میشود . متخصصین کلینیک گندم همه تخصص ها را جهت بهبود شما پوشش می دهند. جهت مشاوره با متخصصین ما در تماس باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *