تشخیص تاخیر حرکتی در کودکان در کلینیک توانبخشی گندم ریهب

بسیاری از کودکان به دلیل بروز برخی از مشکلات در بدو تولد و سال های اولیه زندگی خود یا بیماری های ژنتیکی، مبتلا به تاخیر حرکتی می شوند. رشد حرکتی نقش مهمی در سلامت و بهزیستی کلی کودک دارد.

به همین دلیل است که باید این مشکلات به درستی تشخیص داده و البته یک درمان مناسب برای آن ها در نظر گرفته شود. در این مقاله، روش ‌های مختلف تشخیص تاخیر حرکتی در کودکان را بررسی می‌کنیم و بینش ‌هایی را برای والدین، مراقبان و متخصصان مراقبت‌ های بهداشتی مرتبط با کودکان ارائه خواهیم داد.

تاخیر حرکتی چیست و چه عواملی باعث بروز آن می شود؟

تاخیر حرکتی چیست و چه عواملی باعث بروز آن می شود؟

تشخیص تاخیر حرکتی در کودکان به شرایطی گفته می‌شود که در آن کسب و رشد مهارت ‌های حرکتی کودکان، مانند خزیدن، راه رفتن و کارهای حرکتی ظریف مانند استفاده از ظروف یا نقاشی، در مقایسه با همسالانش بسیار کندتر است.

این مشکلات را می توان به عنوان تاخیرهای حرکتی درشت که بر حرکات عضلانی بزرگ تاثیر می گذارد یا تاخیرهای حرکتی ظریف که بر حرکات ماهیچه های کوچک تاثیر می گذارد طبقه بندی کرد.

تاخیر حرکتی می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که اغلب به صورت ترکیبی کار می کنند تا مانع از پیشرفت معمول کسب مهارت های حرکتی شوند. عوامل ژنتیکی نقش اساسی در تاخیر حرکتی دارند. شرایط ارثی، مانند سندرم داون یا دیستروفی عضلانی، می تواند بر تون عضلانی، هماهنگی و رشد کلی حرکتی تأثیر بگذارند.

تولد زودرس یا وزن کم هنگام تولد نیز می تواند در این امر نقش داشته باشند، زیرا این عوامل ممکن است منجر به توسعه نیافته عضلات و سیستم عصبی شوند. البته مسائل عصبی، مانند فلج مغزی یا اختلال طیف اوتیسم، هم اغلب منجر به تاخیر حرکتی می شوند.

از دیگر عوامل تاثیر گذار تغذیه ناکافی در طول دوره های حیاتی رشد نیز هست. این عامل می تواند بر رشد ماهیچه ها و اتصال عصبی تأثیر بگذارد و منجر به تاخیر حرکتی شود. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض سموم، عفونت ها یا تروما در دوران بارداری یا اوایل دوران کودکی می تواند اثرات منفی بر رشد مهارت های حرکتی داشته باشد.

تشخیص علائم تاخیر حرکتی در کودکان

تشخیص علائم تاخیر حرکتی در کودکان

تشخیص تاخیر حرکتی در کودکان شامل ارزیابی نقاط عطف رشد و مشاهده توانایی های جسمانی آنها است. تشخیص زودهنگام برای مداخله و حمایت به موقع بسیار مهم است. یکی از راه ها دستیابی به نقاط عطف حرکتی متناسب با سن مانند غلت زدن، خزیدن، ایستادن و راه رفتن است. تاخیر در رسیدن به این نقاط عطف می تواند نشان دهنده مشکلات حرکتی باشد.

رعایت مهارت های حرکتی ظریف کودک نیز مهم است. مشکلات در کارهایی مانند گرفتن اشیا، دستکاری اسباب بازی ها یا استفاده از ظروف می تواند نشان دهنده تاخیر باشد. علاوه بر این، مشاهده مهارت های حرکتی درشت مانند تعادل، هماهنگی و حرکت بدن به شناسایی مشکلات کمک می کند. تون عضلانی کلی کودک، وضعیت بدنی و کنترل بدن وی نیز باید رعایت شود.

مقایسه رشد کودک با هنجارهای تثبیت شده رویکرد دیگری است. ارزیابی‌ های رشدی استاندارد، مانند آزمون غربالگری تکاملی دنور، مهارت ‌های حرکتی را ارزیابی می ‌کند و بینش ‌هایی را در مورد تاخیرهای احتمالی ارائه خواهد داد. مشاهدات والدین بسیار ارزشمند است. والدین می توانند نکات ظریفی مانند عدم علاقه به فعالیت های بدنی، دست و پا چلفتی بودن مداوم، یا حرکات غیرعادی بدن را متوجه شوند.

مشاوره با پزشک مانند پزشکان اطفال یا متخصصان رشد بسیار مهم است. آنها ارزیابی های کاملی را انجام می دهند و جنبه های متعدد رشد کودک را برای تشخیص تاخیر حرکتی در کودکان در نظر می گیرند

روش های درمانی برای تاخیر حرکتی در کودکان

روش های درمانی برای تاخیر حرکتی در کودکان

خوشبختانه انواع مختلف رویکردها و روش های درمانی برای تاخیر حرکتی کودکان در نظر گرفته شده است که آن ها را در اینجا بیان می کنیم.

کار درمانی:

هدف کاردرمانی بهبود مهارت های حرکتی ظریف، پردازش حسی و فعالیت های روزمره زندگی است. درمانگران روی کارهایی مانند دست خط، استفاده از ظروف و لباس پوشیدن کار می کنند. آنها همچنین ممکن است به حساسیت های حسی که می توانند بر مهارت های حرکتی کودکان تأثیر بگذارند، رسیدگی کنند. جلسات درمانی اغلب شامل تکنیک های یکپارچه سازی حسی، فعالیت های ساختاریافته و ابزارهای انطباقی برای تشویق توسعه مهارت می شود.

گفتاردرمانی:

در حالی که گفتار درمانی عمدتا با ارتباطات مرتبط است، می‌ تواند مهارت‌ های حرکتی دهان مورد نیاز برای خوردن، نوشیدن و عملکرد مناسب ماهیچه ‌های صورت را نیز مورد توجه قرار دهد. کودکان مبتلا به تاخیر حرکتی ممکن است با جویدن، بلعیدن یا تولید صداهای گفتاری خاصی مشکل داشته باشند. گفتار درمانگران از تمرین ها و تکنیک هایی برای درمان هماهنگی حرکتی و عملکرد دهان استفاده می کنند.

بازی درمانی:

کودکان از طریق بازی بهتر یاد می گیرند و این اصل در مرکز بسیاری از مداخلات تاخیر حرکتی قرار دارد. درمانگرها فعالیت‌ های جذابی را طراحی می ‌کنند که مهارت ‌های حرکتی خاصی را هدف قرار داده و در عین حال به کودکان اجازه می ‌دهند کاوش کنند و سرگرم شوند. مداخلات مبتنی بر بازی انگیزه، مشارکت و ارتباط مثبت با مهارت ‌سازی را ارتقا می ‌دهند. در صورت تشخیص تاخیر حرکتی استفاده از بازی درمانی در کنار کاردرمانی بسیار موثر است

تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP): Test of Infant Motor Performance

TIMP ابزار ارزیابی رشد حرکتی می باشد که اجرای آن 25 الی 35 دقیقه طول میکشد.

****این تست توسط کاردرمانگران ماهر که آموزش دیده  اند انجام می شود و درمانگرانی که نحوه اجرای این تست را آموزش ندیده باشند اجازه استفاده از این تست  را ندارند

TIMP برای شناسایی زود هنگام تاخیر حرکتی از سن 34 هفتگی جنینی تا 5 ماه بعد از تولد (سن اصلاح شده) قابل استفاده می باشد.

سن حرکتی نوزاد

TIMP قابلیت تخمین سن حرکتی نوزاد را دارد و بر اساس نقطه برشهای معینی که دارد میزان درصد تاخیر حرکتی را شناسایی می کند و سن حرکتی را مشخص می کند. برای مثال یک نوزاد ممکن است سن تولدش 2 ماه باشد اما سن حرکتی اش 1 ماه باشد

بر اساس نمره به دست آمده از TIMP می توان پیش بینی کرد  که نوزاد در سن مدرسه دارای مشکل حرکتی خواهد بود یا خیر.

بر اساس نمره تست TIMP می توان تاخیر حرکتی را تشخیص داد

بر اساس نمره به دست آمده از TIMP  می توان تشخیص داد که آیا نوزاد به کاردرمانی زودهنگام نیاز دارد یا خیر.

کلینیک توانبخشی گندم تنها مرکزی در ایران می باشد که تست TIMP را در اختیار دارد و آماده خدمت رسانی به خانواده های محترم می باشد.

در کلینیک توانبخشی گندم TIMP توسط یک کاردرمانگر آموزش دیده که بیش از 15 سال سابقه اجرای TIMP را دارد انجام می شود.

در حال حاضر در برخی کشورهای پیشرفته از تمامی نوزادان زیر 5 ماه TIMP گرفته می شود تا در صورت وجود احتمال تاخیر هر چه سریعتر مداخلات کاردرمانی شروع شوند.

بیشتر بدانید : تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP)

برنامه های آموزشی فردی (IEP)

برنامه های آموزشی فردی (IEP)

برای کودکان مدرسه ‌ای، ممکن است یک برنامه آموزشی فردی (IEP) برای ترسیم اهداف آموزشی، تسهیلات و درمان ‌های ضروری ایجاد شود. IEP ها به طور مشترک توسط والدین، مربیان، درمانگران و سایر متخصصان طراحی می شوند تا از یک رویکرد مناسب برای پرداختن به تاخیرهای حرکتی در زمینه آموزشی اطمینان حاصل کنند.

سخن پایانی :

تشخیص تاخیر حرکتی در کودکان زودهنگام و مداخله جامع دارد. با یک رویکرد مشارکتی شامل درمان‌ ها، محیط‌ های حمایتی و مراقبین متوجه، کودکان با تاخیر حرکتی می ‌توانند گام ‌های مهمی در رشد فیزیکی خود بردارند.

کلینیک توانبخشی گندم ریهب در منطقه ستارخان تهران واقع شده است و دارای مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی میباشد . خدمات کار درمانی در این کلینیک تحت نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه انجام میشود . متخصصین کلینیک گندم همه تخصص ها را جهت بهبود شما پوشش می دهند. جهت مشاوره با متخصصین ما در تماس باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *