گفتار درمانی کودکان با تکنیک‌های زبانی در کلینیک توانبخشی گندم ریهب

رشد زبان نقش مهمی در رشد کلی و توانایی های شناختی کودک دارد. با این حال، برخی از کودکان به دلیل اختلالات رشدی در رشد مهارت های زبانی با چالش هایی روبرو هستند. اینجاست که گفتار درمانی به عنوان ابزاری قدرتمند برای تقویت تکنیک‌ های زبانی و توانایی ‌های ارتباطی وارد عمل می‌ شود. در این مقاله به اهمیت گفتار درمانی برای کودکان دارای اختلالات رشدی و چگونگی تأثیر مثبت آن بر زندگی آنها خواهیم پرداخت.

چرا اختلالات رشدی در کودکان باعث نقص در گفتار می شود؟

چرا اختلالات رشدی در کودکان باعث نقص در گفتار می شود؟

ختلالات رشدی در کودکان اغلب به دلیل تعاملات پیچیده بین فرآیندهای مختلف شناختی، حرکتی و عصبی منجر به نقص گفتاری می شود. این اختلالات طیفی از شرایط مانند اختلال طیف اوتیسم (ASD)، اختلال زبان خاص (SLI) و آپراکسی رشدی گفتار (DAS) را در بر می گیرد.


اولاً، این اختلالات می توانند بر رشد نواحی کلیدی مغز که مسئول پردازش گفتار و زبان هستند تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، در ASD، اتصال عصبی غیر معمول می تواند مانع از ادغام اطلاعات شنوایی و حرکتی لازم برای تولید گفتار شود.

در SLI، تفاوت های ظریف در ساختار مغز می تواند مانع یادگیری دستور زبان و واژگان شود. ثانیا، هماهنگی حرکتی نقشی حیاتی در گفتار دارد. کودکان مبتلا به اختلالات رشدی ممکن است در هماهنگی حرکات دقیق مورد نیاز برای بیان واضح مشکلاتی را تجربه کنند.


DAS یک مثال برجسته است که در آن مغز برای برنامه ریزی و اجرای حرکات پیچیده ماهیچه ای مورد نیاز برای صداهای گفتاری تلاش می کند. علاوه بر این، این اختلالات اغلب با افزایش حساسیت ها یا کاهش توجه همزمان است و منابع شناختی را از رشد گفتار منحرف می کند.

به عنوان مثال، کودکان مبتلا به ADHD ممکن است برای تمرکز بر تکالیف زبانی دچار مشکل شوند. این عدم تمرکز می تواند مانع از پیشرفت مهارت های زبانی شود. اختلالات اجتماعی و ارتباطی در اختلالات رشدی رایج است و چالش های گفتاری را تشدید می کند. در شرایطی مانند ASD، تعامل اجتماعی محدود می تواند قرار گرفتن در معرض مدل های زبانی لازم برای فراگیری زبان را محدود کند.

گفتار درمانی کودکان با تکنیک های زبانی :

گفتار درمانی کودکان با تکنیک های زبانی نقش مهمی در بهبود گفتار و مهارت های ارتباطی کودکان مبتلا به اختلالات رشد ایفا می کند. در اینجا چند روش موثر که گفتار درمانگران معمولاً برای تسهیل رشد گفتار در کودکان مبتلا به اختلالات رشدی استفاده می کنند، آورده شده است:

گفتار درمانی کودکان با تکنیک‌های زبانی

مداخله زودهنگام

شناسایی زودهنگام و مداخله کلیدی است. شروع درمان در اسرع وقت می تواند تا حد زیادی پتانسیل کودکان دارای اختلالات رشدی را برای بهتر شدن گفتار و زبان بهبود بخشد. مداخله زودهنگام بر ایجاد مهارت‌ های ارتباطی اساسی و پرداختن به مسائل بالقوه قبل از اینکه ریشه‌ دارتر شوند، تمرکز دارد.

برنامه های درمانی فردی

هر کودک منحصر به فرد است و برنامه گفتار درمانی او باید متناسب با نیازها و توانایی های خاص او باشد. گفتاردرمانگران ارزیابی های کاملی را برای شناسایی زمینه های نگرانی و ایجاد اهداف سفارشی انجام می دهند.

وسیله های بصری

وسایل کمک بصری، مانند کارت های تصویری، تابلوهای ارتباطی و برنامه های تصویری، می توانند در کمک به درک و بیان خود کودکان بسیار موثر باشند. پشتیبانی ‌های بصری راهی واضح و ثابت برای انتقال اطلاعات فراهم کرده و ارتباطات را کمتر دلهره‌آور می‌کنند.

ارتباطات تقویتی و جایگزین (AAC)

برای کودکانی که با ارتباطات کلامی مشکل دارند، سیستم های AAC مانند برنامه های ارتباطی، دستگاه ها یا زبان اشاره می توانند ابزار جایگزینی برای بیان خود ارائه دهند. این ابزارها به ویژه زمانی که زبان گفتاری چالش برانگیز است مفید هستند.

تکرار و مدل سازی

تکرار و مدل سازی صداها و الگوهای صحیح گفتار تکنیک های اساسی است. درمانگران گفتار درمانی تلفظ دقیق را الگوبرداری می کنند و کودک را تشویق می کنند که از آنها تقلید کند و به تدریج مهارت های گفتاری خود را اصلاح کنند.

فعالیت های آگاهی واجی

آگاهی واج شناختی توانایی شناسایی و دستکاری صداهای زبان گفتاری است. درگیر کردن کودکان در فعالیت هایی که بر روی قافیه، تقسیم بندی هجاها و ترکیب صدا تمرکز دارند، می تواند مهارت های زبانی کلی آنها را افزایش دهد.

درمان مبتنی بر بازی

درمان مبتنی بر بازی

کودکان از طریق بازی به بهترین شکل یاد می گیرند. ترکیب فعالیت‌های بازی که شامل تعامل و ارتباط است می‌تواند به کودکان در ایجاد مهارت ‌های زبانی در عین لذت بردن از فرآیند کمک کند. البته والدین نقش اساسی در تقویت پیشرفت حاصل از درمان دارند. با ایجاد محیطی غنی از زبان در خانه، کودکان فرصت بیشتری برای تمرین مهارت های ارتباطی خود پیدا می کنند.

تمرینات بیانی

اختلالات بیانی شامل مشکلاتی در تولید صداهای گفتاری خاص است. درمانگران از تمرینات مختلفی برای هدف قرار دادن صحیح مفصل کننده ها (لب ها، زبان و غیره) برای بهبود تولید صدا استفاده می کنند.

تمرینات تنفس گفتاری

برخی از کودکان دارای اختلالات رشدی ممکن است در کنترل نفس مشکل داشته باشند که بر وضوح گفتار آنها تأثیر می گذارد. گفتاردرمانگران تمرینات تنفسی را برای تقویت کنترل تنفسی و حمایت از گفتار واضح تر آموزش می دهند.

فعالیت های روایی و قصه گویی

مشارکت دادن کودکان در فعالیت های قصه گویی به آنها کمک می کند تا افکار خود را سازماندهی کرده و خود را به طور منسجم بیان کنند. همچنین به غنی سازی واژگان و درک زبان کمک می کند.

بیشتر بدانید : تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP)

سخن پایانی :

گفتار درمانی کودکان با تکنیک‌های زبانی

گفتار درمانی کودکان با تکنیک های زبانی ، یکی از موثرترین راه ها برای درمان است. گفتار درمان از روش های مختلف برای رشد بخش گفتاری در مغز این کودکان استفاده می کند و تمام تلاش او این است که این کودکان مانند دیگر انسان ها صحبت کنند.

وارد شدن به پروسه گفتار درمانی برای کودکان دارای اختللالات رشدی ممکن است کمی دشوار باشد. با این حال با پرداختن به چالش ‌های زبانی زودهنگام و جامع، ما این کودکان را قادر می‌ سازیم تا به پتانسیل کامل خود دست یابند. در این صورت می توانند نقش موثرتری در اجتماع داشته باشند و ارتباط موثر را در سال های مختلف زندگی خود در اجتماع داشته باشند.

کلینیک توانبخشی گندم ریهب در منطقه ستارخان تهران واقع شده است و دارای مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی میباشد . خدمات کار درمانی در این کلینیک تحت نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه انجام میشود . متخصصین کلینیک گندم همه تخصص ها را جهت بهبود شما پوشش می دهند. جهت مشاوره با متخصصین ما در تماس باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *