گردن گرفتن در نوزادان و کودکان

سر و گردن نوزاد و شیرخوار شما در چند ماه اول زندگی به حمایت زیادی نیاز دارد، تا زمانی که عضلات گردن او قوی تر شوند. به دست آوردن قدرت برای بالا نگه داشتن سر، پایه ای است که رشد تمام حرکات دیگر کودک شما بر آن استوار است. داشتن کنترل سر و گردن به کودک شما کمک می کند تا غلت بزنند، بنشینند، بخزد و راه برود. یعنی کسب کنترل سرو گردن پایه ی اصلی کسب تمامی مراحل رشدی و حرکتی در کودکان می باشد.

کنترل خوب سر نیز به کودک شما کمک می کند تا با دنیای کوچک خود آشنا شود. کنترل سر و گردن به آنها کمک می کند تا به چیزهای جالب توجه کنند، به سمت صدای شما برگردند و آنچه را که در اطراف آنها می گذرد تماشا کنند.

چه زمانی کودک شما می تواند سر خود را بالا نگه دارد؟

تا سه ماهگی کودک شما می تواند سر خود را کنترل کند، تا شش ماهگی عضلات گردن آن ها به قدری قوی خواهد شد که بتوانند سرشان را بالا نگه دارند و سر را از این طرف به طرف دیگر بچرخانند.

کنترل سر کودک شما چگونه رشد و تکامل می یابد؟

کنترل سر و گردن کودک شما از همان بدو تولد آغاز می شود، اما این رشد و تکامل تدریجی است و نهایتا کنترل سر و گردن را به طور کامل در شش ماهگی و زمانی که قادر به نشستن می باشد کسب می نماید.  

 • کنترل سر و گردن در نوزاد تازه متولد شده

عضلات گردن کودک شما هنگام تولد نسبتاً ضعیف هستند. اگر آنها را به آرامی با دستانشان به سمت بالا بکشید و در حالت نشسته قرار بگیرند، سرشان به عقب برمی‌گردد، زیرا عضلات گردنشان نمی‌توانند آن را تحمل کنند.  در چند ماه اول، آنها به شما تکیه می‌کنند که از دست‌هایتان برای حمَایت از سر و گردن آنها استفاده می‌کنید. حمایت شما از سر و گرد کودکتان در حین در آغوش کشیدن فرزندتان به آنها احساس امنیت می دهد.

 • کنترل سر و گردن در نوزاد یک تا سه ماهه
 •  

در پایان ماه اول کودک شما، ممکن است زمانی که روی شکم خود دراز می کشد، سعی کنند سر خود را برای مدت کوتاهی بلند کنند. آنها همچنین ممکن است سر خود را کمی به یک طرف بچرخانند.

از حدود 4 تا 12 هفتگی، زمانی که روی شکم خود دراز می‌کشند، ممکن است بتوانند سر خود را بالا بیاورند.  تا سه ماهگی، کودک شما باید بتواند سر و قسمت بالای قفسه سینه خود را بالا بیاورد و زمانی که روی شکم است، با دستان خود از خود حمایت کند.

احتمالاً کودک شما آنقدر قوی خواهد بود که بتواند سر خود را روی صندلی ماشین یا بند نگه دارد. اما، ممکن است متوجه شوید که باید صبر کنید تا آنها بتوانند بدون هیچ حمایتی از شما سر خود را به طور پیوسته بالا نگه دارند تا از بتوانند از سر و گردن خود به خوبی استفاده کنند، و این تکامل کنترل سر و گردن احتمالاً تا حدود شش ماهگی و زمانی که کودک کم کم قادر به نشستن است به طول بیانجامد.

 • کنترل سر و گردن در نوزاد سه تا چهار ماهه

هنگامی که کودک خود را روی شانه خود نگه می دارید، او باید کنترل کافی برای بالا بردن سر خود را بدون هیچ گونه حمایتی از جانب شما داشته باشد.

این بازی سرگرم کننده را امتحان کنید که به رشد عضلات گردن کودک شما کمک می کند. کودک خود را به پشت روی زمین بگذارید و به آرامی او را با دستانش به سمت بالا بکشید تا در حالت نشسته قرار گیرد. آنها باید بتوانند در حالی که شما آنها را بالا می برید سر خود را کم و بیش در یک راستا با بقیه بدن خود نگه دارند.

 • کنترل سر و گردن در نوزاد پنج تا شش ماهه

تا شش ماهگی، کودک شما باید بتواند سر خود را در حالت ایستاده ثابت نگه دارد، نه فقط زمانی که نشسته است. سر آنها نباید از بدن آنها عقب بماند.

چه عواملی منجر به عدم گردن گیری و یا تاخیر در گردن گیری نوزادان می شود

ناتوانی در کنترل گردن نوزاد(Head Lag) زمانی مشاهده می شود که به نظر می رسد سر نسبت به جانب تنه یا پشت تنه به عقب می ماند. مطالعات متعددی عنوان کرده اند که تاخیر در کنترل سر و گردن باید در سن 3 تا 4 ماهگی وجود نداشته باشد. بروز Head Lag در نوزادان با سابقه ی نارسی بیشتر است. مطالعات همچنین نشان داده اند که Head Lag سر معمولاً در خواهر و برادر کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) مشاهده می شود. علاوه بر تاخیر در کسب کنترل سر و گردن هشدارهای جدی برای انواع اختلالات نظیر انواع فلج مغزی، انواع تاخیر های تکاملی، انواع عقب ماندگی های ذهنی، انواع اختلالات ژنتیکی، انواع اختلالات عصبی عضلانی و … می باشد و باید به طور جدی توسط خانواده پایش و پیگیری شود.

تمرینات مربوط به کنترل سر و گردن در نوزادان

 • برای تشویق کودک به بالا بردن سرش در حالتی که رو به صورت دراز کشیده است، توجه او را با اشیاء رنگارنگ که صداهای عجیب یا زیبا تولید می کنند جلب کنید.
 •  
 • اگر سرش را بلند نمی کند، برای کمک به او، او را دمر قرار دهید و عضلات هر طرف ستون فقرات را محکم فشار دهید و به آرامی دست خود را از گردن او به سمت باسن حرکت دهید.
 • گر کودک در بالا بردن سر خود به دلیل ضعف کمر یا شانه هایش مشکل دارد، سعی کنید یک پتو زیر سینه و شانه های او قرار دهید. جلوی او بیایید و با او صحبت کنید. یا اسباب بازی را در دسترس وی قرار دهید.
 •  
 • اگر کودک در بلند کردن سرش هنگام دراز کشیدن به صورت مشکل دارد، او را روی بدن خود بخوابانید تا تقریباً قائم باشد. به این ترتیب او به قدرت کمتری برای بلند کردن سر نیاز دارد.
 • برای کمک به کنترل سر در هنگام دراز کشیدن رو به بالا، بازوهای او را بگیرید و به آرامی به سمت بالا بکشید تا سرش کمی به عقب آویزان شود، سپس دوباره او را به حالت اول برگردانید.
 • اگر کودک مبتلا به فلج مغزی هنگام کشیدن دست‌هایش خود را سفت می کند، سعی کنید  شانه‌هایش را به سمت جلو بکشید و او را بلند کنید
 • احتیاط! اگر سر کودک به عقب آویزان است، اورا اینگونه به سمت بالا نکشید. همانطور که شروع به بلند کردن او می کنید، مراقب باشید که آیا عضلات گردن او سفت می شوند یا خیر. اگر نه، او را بالا نکشید.
 • اگر کودک نمی تواند سر خود را در حالی که شما او را بالا می کشید بلند کند، او را بالا نکشید. در عوض، کودک را بنشانید و به آرامی او را به عقب خم کنید و او را تشویق کنید سرش را بالا نگه دارد. این کار را اغلب تکرار کنید، و با افزایش قدرت و کنترل، به تدریج او را بیشتر به عقب متمایل کنید – اما اجازه ندهید سرش به عقب بیفتد.
 • اگر کودک تقریباً هیچ تلاشی برای بلند کردن یا نگه داشتن سرش هنگام شیر دادن به او انجام نمی دهد، به جای اینکه نوک پستان یا غذا را در دهانش بگذارد، به سختی لب هایش را با آن لمس کنید و او را مجبور کنید برای گرفتن آن جلو بیاید.
 • حمل کردن کودک به این شکل به کنترل خوب سر کمک می کند، زمانی که او رو به پایین است.
 • موقعیت هایی که باسن و زانوها را خم نگه می دارد و زانوها را از هم جدا می کند به آرامش و کنترل بهتر کودک مبتلا به فلج مغزی که بدنش به شدت سفت می شود و زانوهایش به هم فشار می آورد کمک می کند.
 • حمل نوزاد به این شکل، سر و بازوهای او را برای حرکت و نگاه کردن به اطراف آزاد می کند.

** نوزادانی که با تاخیر در کنترل گردن مواجه می شوند هر چه سریعتر باید تحت ارزیابی و درمان کاردرمانی قرار گیرند

** نوزادانی که با تاخیر در کنترل گردن مواجه می شوند باید تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP) از آنها گرفته شود تا در صورت تشخیص و پیش بینی مشکلات حرکتی جدی در سنین بالاتر، مداخلات زودهنگام و فشرده شروع شود

 

کاردرمانی نوزاد نارس ، کاردرمانی برای گردن گرفتن نوزاد

توانبخشی گندم، کاردرمانی در ستارخان، کاردرمانی در شهرآرا، گفتاردرمانی در ستارخان، گفتاردرمانی در شهرآرا

66573100-66573201 — 09356808756

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *