غلت زدن نوزاد در کلینیک توانبخشی گندم

چه زمانی نوزادان غلت می زنند؟

غلت زدن نوزاد :

این اولین مهارت حرکتی است که کودک می آموزد. غلتیدن شامل حرکت از یک موقعیت به موقعیت دیگر است. بدون غلت زدن، نوزاد نمی تواند تجربه ی حرکت و جا به جایی را آغاز کند.

غلت زدن نوزاد

3 تا 5 ماهگی

نوزادان از 3-4 ماهگی شروع به غلت زدن می کنند. این غلتیدن در اصل تصادفی است! نوزاد با استفاده از بازوها یک پوش آپ کوچک انجام می دهد، سپس وزن خود را به یک بازو منتقل می کند و ناگهانخود را به پشت می اندازد. ممکن است در حرکات اولیه غلت زدن نوزاد شما را متحیر کند!! چرا که اگرچه می تواند غلت بزند، اما بدون کنترل است در این سن، بیشتر نوزادان از وضعیت خوابیده از روی شکم به سمت خوابیده به پشت و یا بر عکس تبدیل وضعیت می کنند.

غلت زدن نوزاد

5 تا 6 ماهگی

نوزادان تا 5 ماهگی بازوهای بلند قوی خود را بالا می برند و می توانند قفسه سینه خود را روی شکم از روی زمین بلند کنند. آنها همچنین ممکن است با بلند کردن هر دو دست و پا از روی هم و حفظ تعادل روی شکم، پاهای خود را بلند کنند و تکان بخورند یا موقعیت پرواز سوپرمن را به خود بگیرند. آنها در پشت خود پاهای خود را از روی زمین بلند می کنند و با پاهای خود بازی می کنند. این تقویت به کودک اجازه می‌دهد تا عضلات خود را در هر دو جهت بچرخاند و تا 6 ماهگی این حرکت برنامه‌ریزی شده است. اکنون نوزادان می توانند در حالی که از پشت به سمت شکم خود می چرخند به پهلو دراز بکشند. تکامل این حرکت که همان غلتیدن کنترل شده در کودک می باشد در نتیجه ی هماهنگی سیستم ها و ارگان های : بینایی (تغذیه بصری امکان جهت گیری سر نوزاد را فراهم می کند)، سیستم دهلیزی (سیستم حسی که به تعادل و آگاهی از جهت گیری فضایی کمک می کند)،  و واکنش های وضعیتی که اجازه می دهد سر در هنگام حرکت روی بدن او صاف شود. غلتیدن به شکل واقعی در واقع شروع کاوش در محیط و مهارت تحرک، و سنگ بنای تمام حرکات دیگر کودک است، با کسب مهارت غلتیدن در کودک می توان انتظار داشت که سایر مهارت های حرکتی کودک یعنی، خزیدن، چهار دست و پا رفتن، ایستادن و سپس راه رفتن تکامل یابد.

غلت زدن نوزاد

بیشتر بدانید : تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP)

چرا غلت زدن نوزاد مهم است؟

غلت زدن اولین مهارت حرکتی انتقالی است و به نوزاد اجازه می دهد:

 • شروع به کاوش در دنیای خود کند
 • یاد  بگیرد که از هر دو طرف بدن خود با هم استفاده کند.
 • یاد بگیرد چگونه از هر دو دست و پا با هم استفاده کند (مقدمه ای برای خزیدن و چهار دست و پا رفتن).
 • برنامه ریزی و هماهنگی حرکتی را در خود تقویت کند
 • نسبت به محیط خود آگاهی یابد و در نتیجه به رشد شناختی آنها کمک کند زیرا آنها از محیط خود آگاه می شوند و شروع به کنترل آن می کنند.
 • سیستم های حسی خود را توسعه دهد (استفاده از سیستم های دهلیزی و نوری).

چگونگی کمک به غلت زدن نوزاد 

 

یک اسباب‌بازی را کنارش قرار دهید، درست دور از دسترس، و ببینید که آیا او به سمت آن حرکت می‌کند یا خیر.

 • ·         دور از دسترس دراز بکشید و کودک خود را تشویق کنید که به سمت شما حرکت کند.
 • ·         هنگامی که کودک روی شکم است، به آرامی او را به یک طرف خم کنید، ممکن است غلت بزند.
 • ·         از سه تا چهار ماهگی، زمانی که کودک به پشت است، به آرامی یک پا را روی بدن کودک به سمت دیگر حرکت دهید و ببینید که آیا او با بازوی خود حرکت را دنبال می‌کند یا نه – ممکن است در ابتدا به پهلو غلت بزند.
 • ·         کودک را به پشت روی یک پتو به سمت یک طرف بخوابانید – طرف دیگر را بلند کنید و ببینید آیا می توانید او را به پهلو یا شکمش بغلتانید. با او صحبت کنید و  به او لبخند بزنید. گاهی اوقات در ابتدا ممکن است برای یک نوزاد کمی ترسناک باشد، زمانی که ناگهان در جایی که شروع کرده است نیستند!
 • ·         همیشه حواستان باشد که هرگز کودکتان را روی یک سطح بلند بدون مراقبت رها نکنید، حتی قبل از اینکه غلت بزند.
غلت زدن نوزاد
غلت زدن نوزاد
غلت زدن نوزاد

اگر کودکم غلت نخورد چه کار کنم؟

 • اگر کودک شما در سنی است که باید غلت بزند اما هنوز غلت نزده است، می توانید نکات بالا را کمی بیشتر امتحان کنید.
 • ü      او ممکن است قرار گرفتن روی شکم خود را دوست نداشته باشد، بنابراین ممکن است لازم باشد زمان قرار گرفتن روی شکم آنها را افزایش دهید.
 • ü      هر بار که او را روی زمین می گذارید، آنها را از پشت به سمت شکم بغلتانید.
 •  
 • ü      کمک به کودک برای غلتیدن از یک موقعیت به موقعیت دیگر به کودک تجربه حرکت می دهد، این اطمینان را به او می دهد که وقتی به او نشان می دهید این کار را انجام می دهید اشکالی ندارد و به رشد عضلات، سیستم های حسی و هماهنگی برای انجام حرکت به طور مستقل کمک می کند.
 • اگر در مورد مهارت های حرکتی اولیه کودک خود نگرانی دارید، لطفاً در ویزیت بعدی خود از پزشک خود بپرسید یا با کاردرمانگر کودکان تماس بگیرید.
 • شیرخوارانی که تاخیر در کسب مرحله حرکتی غلتیدن دارند باید به کاردرمانی مراجعه کنند تا بررسی های دقیق رشدی برای آنها انجام شود و در صورت نیاز مداخلات بهنگام شروع شود.
 • همچنین شیرخواری که تا 5 ماهگی یک غلت کامل نزده است ضروری است تا تست عملکرد حرکتی(TIMP) از وی گرفته شود تا میزان دقیق تاخیر حرکتی و تعیین دقیق سن حرکتی مشخص شود و برنامه دقیق درمانی برایش طراحی شود.

کلینیک توانبخشی گندم ریهب در منطقه ستارخان تهران واقع شده است و دارای مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی میباشد . خدمات کار درمانی در این کلینیک تحت نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه انجام میشود . متخصصین کلینیک گندم همه تخصص ها را جهت بهبود شما پوشش می دهند. جهت مشاوره با متخصصین ما در تماس باشید

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *