کینزیوتیپ (Kinesio tape)

 

 

کینزیوتیپ یک ابزار درمانی است و به طور فزاینده ای در عرصه ورزش و برای پیشگیری و درمان آسبهای ورزشی مورد استفاده قرار گرفته است.
در سالهای اخیر کینزیوتیپ علاوه بر آسیب های ورزشی برای انواع شرایط و اختلالات دیگر استفاده شده است.
کینزیوتیپ توسط دکتر کنزو کاز(Kenzo Kase)، متخصص کایروپراکتیک ژاپنی، در دهه 1970 با هدف کاهش درد و بهبود بهبود در بافت‌های نرم ساخته و ارایه شد.
فواید استفاده از کینزیوتیپ شامل موارد ذیل می باشد: تسهیل حس عمقی، کاهش خستگی عضلانی، تسهیل عضلات، کاهش درد عضلانی تاخیری، مهار درد، کاهش ادم، و بهبود تخلیه لنفاوی و جریان خون.
استفاده از چسب(کینزیوتیپ) بر روی پوست می تواند تمام لایه های زیرین را تحت تاثیر قرار دهد زیرا همه آنها کاملاً به هم مرتبط هستند.
استفاده از کینزیوتیپ در کاردرمانی
کینزیوتیپ یک نوار درمانی الاستیک است. درجه کشسانی آن متغیر است و بستگی به هدف درمانی دارد. در توانبخشی عصبی، کینزیوتیپ معمولاً برای مهار اسپاستیسیتی عضله یا تسهیل انقباض عضلانی استفاده می شود:
– هنگامی که کشش در جهت دیستال به پروگزیمال اعمال می شود (چسباندن کینزیوتیپ از اینسرشن به مبدا)، کینزیوتیپ تأثیری شبیه به کشش آهسته و مداوم عضلانی در شل کردن عضله سفت اعمال می کند(اثر مهاری).
– هنگامی کشش در جهت پروگزیمال به دیستال اعمال می شود (چسباندن کینزیوتیپ از مبدا به اینسرشن عضله)، اثری را اعمال می کند که به نظر می رسد به انقباض عضلانی کمک می کند(اثر تسهیلی).

 پس از استفاده، کینزیوتیپ می تواند به مدت 3/4 روز در جای خود بماند و تحت تأثیر شنا یا حمام کردن قرار نمی گیرد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *