کاردرمانی برای نشستن کودک

مقدمه

یادگیری نشستن مستقل بدون حمایت یک نقطه عطف مهم برای یک نوزاد است. نوزادانی که نشستن را یاد گرفته اند، دید کاملاً متفاوتی از دنیایی که در آن زندگی می کنند، دریافت می کنند، شروع به استفاده از دستان خود برای دستکاری با اشیا می کنند. فعالیت ها و ارتباطات را درک می کنند و همچنین شروع به صداسازی بیشتر می کنند که شروع یادگیری اولین کلمات آنهاست.

یادگیری نشستن به کودک شما دیدگاه جدیدی نسبت به دنیایش می دهد و به او کمی استقلال بیشتر در ارتباط با تسلط بر پیرامون خود می دهد. او عضلات پشت، شکم، گردن و پاهای خود را قوی می کند تا بتواند صاف بنشیند و با افزایش سن این هماهنگی بین عضلات افزایش ی یابد تا حدی که زمین نمی‌خورد.

یادگیری نشستن در هفته های اول پس از تولد شروع می شود، زمانی که نوزاد در حالت ایستاده شروع به نگه داشتن سر برای مدت کوتاهی می کند و تا زمانی که نوزاد روی دامان مراقب و روی صندلی نوزاد می نشیند ادامه می یابد. بیشتر نوزادان در حدود 8 تا 10 ماهگی نشستن را یاد می گیرند. نوزادان نارس و آنهایی که دارای تحرک بیش از حد مفاصل و تون عضلانی پایین هستند ممکن است 1-2 ماه دیرتر نشستن را کسب کنند.

به مراحل یادگیری نشستن که در زیر به آنها پرداخته ایم نگاهی بیندازید و تشخیص دهید که نوزاد شما چه مسافتی را در مسیر یادگیری نشستن طی کرده است.

  • 1-2 ماهگی:

در حالت نشسته سر را برای مدت کوتاهی بالا نگه می دارد.

  • 3-4 ماهگی:

سر را در حالت عمودی نگه می دارد و در حالت قائم به اطراف نگاه می کند. در صورت عدم پشتیبانی به سمت جلو فلاپ می شود یا می افتد.

  • 4 تا 6 ماهگی:

وقتی محکم از ناحیه ی باسن حمایت می شود،  سر و تنه را در حالت اصاف نگه می‌دارد.

  • 3 تا 6 ماهگی:

وقتی نوزاد از حالت خوابیده به حالت نشسته کشیده می شود، سرش را بالا می آورد. با کشیدن با بازوها ، همانند شکل زیر عمل کمک می کند.

  • 5 تا 7 ماهگی:

نوزاد می تواند حرکات سر و تنه خود را هنگام نشستن و با تکیه بر باسن حمایت شده ی خود کنترل کند.

  •     5-8 ماهگی:

کودک می تواند برای مدت کوتاهی بدون حمایت بنشیند، تعادل ضعیف است – به پهلو یا عقب می افتد.

  • 8-10 ماهگی:

کودک می تواند بدون تکیه گاه بنشیند، می تواند بازوها را حرکت دهد، به اطراف نگاه کند و اسباب بازی ها را با دراز کردن دستش بگیرد. در این سن شروع به چرخاندن تنه می کند تا به پشت سر نگاه کند.

  • 8-10 ماهگی:

می تواند به پهلو خم شود و دوباره صاف یشیند. به جلو خم می شود و وزن را روی دستانش می اندازد. از حالت نشسته به حالت چهار دست و پا تبدیل می شود و حرکت می کند.

*** در صورتیکه کودک شما در سن مناسب طبق توضیحات فوق نتواند بنشیند می تواند نشانه تاخیر حرکتی باشد و کودک شما باید توسط کاردرمانگر مورد ارزیابی تخصصی قرار گیرد.

**توانبخشی گندم، کاردرمانی در ستارخان، کاردرمانی در شهرآرا، گفتاردرمانی در ستارخان، گفتاردرمانی در شهرآرا، کاردرمانی در غرب تهران**

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *