نشستن W شکل چیست؟

مقدمه

نشستن W شکل زمانی است که کودک در حالی که زانوهایش خم شده و پاها خارج از باسن قرار گرفته اند، به پایین می نشیند. اگر بالای فرزندتان ایستاده باشید، می بینید که پاها و بدن او به شکل W است.

نشستن W شکل در کودکان سالم

سال‌هاست که معلمان، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و حتی برخی از کاردرمانگران متاسفانه به والدین تمامی کودکان اعم از کودکان سالم و مودکان دارای انواع اختلال حرکتی گفته‌اند که باید فرزندشان را از نشستن در وضعیت «W» منع کنند. این زمانی است که کودکان در حالی که باسن خود را روی زمین می‌نشینند و پاهای خود را از پشت خم می‌کنند و به سمت باسن باز می‌شوند و زانوها رو به جلو هستند.

این درحالی است که راشل گلدشتاین، مدیر مرکز ارتوپدی جکی و ژن اوتری در بیمارستان کودکان لس آنجلس، می‌گوید در واقعیت، نشستن W شکل در کودکانی که هیچ گونه اختلال حرکتی و مغزی ندارند اصلاً مضر نیست. او می گوید: «اطلاعات نادرست زیادی در مورد نشستن «W شکل» وجود دارد. وی عنوان می کند شما « نشستن W شکل » را در گوگل جستجو می‌کنید و آنچه پیش می‌آید مشتی عذاب و غم است

دکتر گلدشتاین، که دانشیار جراحی بالینی در دانشکده پزشکی کک آمریکاست است، می‌گوید هیچ مدرک مستندی وجود ندارد که نشان دهد نشستن W باعث ایجاد مشکل در کودکان سالم می‌شود. او عنوان نمود تا سال 2021 « نشستن W شکل » در واقع هرگز به‌طور رسمی توسط محققان پزشکی مورد مطالعه قرار نگرفته بود تا اینکه وی به مطالعه در این زمینه پرداخت.

دکتر گلدشتاین و همکارانش با والدین کودکانی که بین ژوئیه 2013 تا دسامبر 2016 برای عکسبرداری با اشعه ایکس هیپ به بیمارستان کودکان لس آنجلس مراجعه کرده بودند، تماس گرفتند. والدین 104 کودک نظرسنجی را تکمیل کردند که در آن درباره نشستن فرزندشان سؤال شد. عادات، از جمله اینکه فرزندشان «W» می نشیند یا خیر. در این نظرسنجی همچنین پرسیده شد که آیا تا به حال به آنها گفته شده است که نشستن “W” برای فرزندشان بد است یا خیر.

تقریباً 46٪ از والدین گفتند که فرزندشان  در گذشته نشستن W شکل داشته اند. ا و 26٪ از والدین گفتند که به آنها گفته شده است که “W” نشستن روی باسن کودکان تأثیر منفی می گذارد.

محققان بررسی کردند تا ببینند کدام یک از بچه‌ها نشانه‌های دیسپلازی مفصل ران را در عکس‌برداری اشعه ایکس نشان می‌دهند – مشکلی که به برخی از والدین گفته شده بود ممکن است با نشستن «W» اتفاق بیفتد. “دیسپلازی هیپ زمانی است که حفره مفصل ران دارای شکل غیر طبیعی است که باعث دررفتگی مفصل ران می شود.” دکتر گلدشتاین و همکارانش دریافتند که کودکانی که در آن زمان یا در نقطه‌ای از گذشته «W» نشسته‌اند، بیشتر به دیسپلازی هیپ مبتلا نبودند.

چرا برخی از بچه ها “W” می نشینند؟

دکتر گلدشتاین توضیح می دهد، به این دلیل است که برخی از کودکان در استخوان ران خود پیچش بیشتری به سمت داخل دارند تا سایر کودکان، بنابراین می توانند به راحتی زانوهای خود را به داخل و پاهای خود را بیرون بیاورند. در واقع، برای برخی از کودکان، نشستن با پاهای روی هم رفته در مقابل آنها ممکن است ناراحت کننده باشد، زیرا استخوان های ران آنها در وضعیت رو به جلو نسبت به داخل چرخش کمتری دارد.

همه افراد با پیچ خوردگی زیادی در استخوان ران خود به دنیا می آیند، اما در حدود 8 سالگی شروع به باز شدن می کند. به همین دلیل است که کودکان کوچک‌تر، مانند کودکان نوپا، تمایل به نشستن W شکل دارند.

او می گوید: «تقریباً هیچ سناریویی وجود ندارد که در آن نشستن «W» واقعاً نگران کننده باشد.

پس این افسانه که نشستن «W» بد است از کجا آمده است؟ دکتر گلدشتاین می گوید که در حال حاضر این یک راز باقی مانده است. اما آنچه ما می دانیم این است که والدین نیازی به نگرانی در مورد آن ندارند.

«شما باید نبردهای بسیار بزرگتری نسبت به جلوگیری از نشستن «W» فرزندتان داشته باشید. با اجازه دادن به آنها هیچ آسیبی به آنها نخواهید رساند.»

نشستن W شکل در چه شرایطی باید مورد توجه قرار گیرد

  • در کودکان مبتلا به فلج مغزی
  • وجود دررفتگی مفصل ران در گودکان: اگر کودکی مشکلات لگن دارد، نشستن در وضعیت W می تواند به لگن و مفاصل فشار وارد کند و احتمال دررفتگی را افزایش دهد.
  • کودکانی که قدرت محدود تنه دارند :  حالت نشستن در وضعیت W باعث می شود که بدن در حالت عمودی قرار گیرد. کودکانی که در وضعیت W می نشینند مجبور نیستند از عضلات مرکزی خود به اندازه ای استفاده کنند و آنها را مانند سایر وضعیت های نشسته رشد نمی دهند.
  • کودکانی که دارای فقدان حرکات متقاطع بدن هستند : وضعیت W باعث می‌شود کودکان نتوانند بالاتنه خود را بچرخانند و با یک یا هر دو بازو به طرفین برسند.
  • کودکانی که ترجیح بر غلبه ی طرفی بر دست ندارند : در وضعیت نشستن W، کودک کنترل و ثبات بیش از حد تنه دارد. استفاده از هر دو دست برای انجام وظایف بسیار آسان است. با این حال، توسعه ترجیح دست برای توانایی نوشتن در آینده مهم است.
  • کودکانی که افزایش سفتی عضلانی دارند : اگر کودک مستعد گرفتگی عضلات یا هیپرتونی باشد، نشستن در وضعیت W باعث افزایش سفتی در لگن، زانو و مچ پا می شود.

توانبخشی گندم، کاردرمانی دکتر مالک امینی، کاردرمانی در ستارخان، کاردرمانی در باقرخان، کاردرمانی در شهرآرا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *