Masseuse massaging little baby girl, shallow focus


ماساژ نوزاد

نوزاد نارس به نوزادی گفته می شود که قبل از 37 هفتگی جنینی متولد شود. این نوزادان را به 3 دسته تقسیم می کنند:
1. کمتر از 28 هفتهextremely preterm :
2. 28 تا 32 هفته very preterm :
3. 32 تا 37 هفته moderate to late preterm :
نوزاد نارس از لحاظ اندازه بدن کوچک و وزن آن معمولا زیر 2.5 کیلوگرم است. دارای پوستی نازک، درخشان و صورتی بوده به طوری که ورید های زیرجلدی معمولا به راحتی قابل مشاهده هستند؛ چربی زیرجلدی و موی کمی دارد و فعالیت غیر ارادی و تون عضلانی کمتری نسبت به نوزاد بالغ دارد.
هر ساله تقریبا 15 میلیون نوزاد نارس در جهان متولد می¬شوند که بیش از 1 در هر 10 نوزاد است. این نوزادان به همراه والدین، روز های ابتدایی خود را در بخش مراقبت های ویژه نوزادان می گذرانند؛ محیطی با تکنولوژی بالا که نوزاد در آن علاوه بر مراقبت مادر، از مداخلات پیچیده پزشکی نیز بهره می برد.
ماساژ چیست؟
ماساژ، یک تکنیک درمانی باستانی است که اولین بار حدود 4000 سال قبل در متون پزشکی چینی ثبت شد و در طول تاریخ در فرهنگ های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.
ماساژ¬درمانی به معنی به¬کار¬بردن محرک لمسی به صورت نظام¬مند است. این تحریک لمسی با استفاده از شیوه¬های مختلفی انجام می¬شود و باعث تحریک گیرنده¬های حسی در پوست، عضلات، استخوان¬ها و مفاصل می¬شود. ماساژ شامل لمس، ضربه، سایش، کشش، فشردن و حرکات غیر¬فعال در مفاصل است.
بهترین زمان برای ماساژ زمان بیداری نوزاد است. قبل از شروع ماساژ دست های ماساژ دهنده باید عاری از زیورالات باشد و روغن مورد استفاده بدون بو باشد. دمای هوای اتاق نباید سرد باشد زیرا درجه حرارات بدن نوزاد به سرعت افت می کند؛ درجه حرارت مطلوب برای ماساژ حدودا 26 درجه سلسیوس است.بهتر است صدا های مزاحم محیط اطراف و عوامل حواسپرتی به حداقل برسد.نوزاد روی حوله ای نرم قرار داده می شود.
برای تعیین میزان فشار وارده از طریق دست، باید به واکنش نوزاد توجه شود. نوزادان از لمس خیلی سبک خوششان نمی آید و اگر فشار دست ماساژ دهنده بیش از حد باشد علائم قرمزی پوست مشاهده می شود و در این صورت باید از فشار دست کاسته شود. ماساژ کل بدن نوزاد حدودا 15 تا 20 دقیقه طول می کشد.
استفاده از ماساژ برای نوزادان نارس تاثیرات مثبتی دارد از جمله تاثیر بر سطوح بیلی¬روبین زیر جلدی، خواب، دریافت کالری، فعالیت واگال، حرکات معده، تغییر¬پذیری ضربان قلب، پارامتر های ایمنی¬شناختی، متابولیسم استخوان، تغییرات در الکتروانسفالوگرام، رفتار و یا رشد عصبی، درد، مدت بستری و سطوح برخی از مارکر های سرم.
نتایج حاصل از مطالعات در زمینه ی ماساژ نوزاد بیانگر موثر بودن ماساژ نوزاد توسط والد (به خصوص مادر) در بهبود تعامل نوزاد- والد و برخی ویژگی های خلقی، رشدی، فیزیولوژیک و رفتاری در مادر و نوزاد است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *