لکنت چیست؟

لکنت یک اختلال گفتاری است که معمولا بین 2 تا 6 سالگی اتفاق می افتد و شامل مشکلاتی در روانی و جریان گفتار طبیعی است.

علت لکنت چیست؟

در حال حاضر تحقیقات نشان می دهد که لکنت در اثر عواملی از جمله ژنتیک، رشد زبان، محیط و همچنین آسیب به ساختار و عملکرد مغز می باشد. گاهی ممکن است یک عامل و گاهی ممکن است چندین عامل در بروز لکنت تاثیر داشته باشد.

آیا لکنت درمان می شود؟

پاسخ قطعی به این سئوال وجود ندارد و چون درمان لکنت به عوامل زیادی( مدت زمان لکنت، نوع لکنت، سن و شرایط فرد، و …) بستگی دارد. گاهی مراجعین در نهایت به گفتار روان و بدون لکنت دست پیدا کردند و گاهی هم لکنت به کمترین میزان ممکن درمان شده است.

چه درمانی برای لکنت وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان لکنت وجود ندارد. برای درمان لکنت باید به یک گفتاردرمانگر مراجعه کنید. در حال حاضر تنها درمان توانبخشی و به ویژه گفتاردرمانی می باشد.

بهترین زمان برای درمان لکنت چه سنی می باشد؟

بهترین زمان برای درمان لکنت اولین زمانی هست که متوجه می شوید کودک شما یا هر فرد دیگری دچار ناروانی در گفتار شده است. هر چه زودتر توانبخشی و گفتاردرمانی شروع شود شانس بهبودی و رسیدن به گفتار روان بیشتر است.

علائم ناروانی یا لکنت چیست؟

علائم خیلی متفاوتی وجود دارد از جمله تکرار، کشیده گویی، قفل، و …. که این ویژگیها می توانند در کلمات یا عبارات گفتار فرد باشند. گاهی ممکن است این ویژگیها همراه با رفتارهای ثانویه(مثل انقباض لب ها، بالا بردن ابروها، بستن چشم ها و …) باشد.

توانبخشی گندم، کاردرمانی و گفتاردرمانی در ستارخان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *