صافی کف پا  در کودکان

داشتن کف پای صاف که به آن Flatfoot پا نیز می گویند، وضعیتی است که در آن یک یا هر دو پا دارای قوس کم یا بدون قوس هستند. وقتی  فرد می ایستد، بالشتک های پا به زمین فشار می آورند. به طور معمول، شما نمی توانید قوس پا را ببینید، اگرچه گاهی اوقات زمانی که پا از زمین بلند می شود، قوس ظاهر می شود. همه نوزادان در بدو تولد دارای کف پای صاف هستند

کف پای صاف کودکان چیست؟

کف پای صاف کودکان وضعیتی است که در آن تمام کف پای کودک با زمین تماس پیدا می کند. صافی کف پا که به عنوان پس پلان و قوس افتاده نیز شناخته می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که قوس کف پا رشد نمی‌کند یا بسیار انعطاف پذیر است. صافی کف پا در کودکان به دلیل این واقعیت که استخوان ها و مفاصل آنها هنوز بسیار انعطاف پذیر هستند، نسبتاً رایج است. بیشتر کودکان تا سن شش سالگی مشکلشان برطرف می شود و فقط حدود 15 درصد از کودکان مشکلشان تا شش سال برطرف نمی شود.

آیا صافی کف پا در دوران کودکی قابل اصلاح است؟

 در ابتدا درمان صافی کف پا شامل استفاده از ارتزهای مناسب(کفی مخصوص و در برخی موارد کفش طبی) و تمرینات کاردرمانی می باشد و در مواردی هم که صافی کف پا سفت و غیر قابل انعطاف است جراحی می تواند گزینه درمان باشد.

صافی کف پا

چگونه صافی کف پای کودکان را درمان کنیم؟

مهمترین اصل در موفقیت درمان صافی کف پا در کودکان شروع زودهنگام توانبخشی(کاردرمانی و فیزیوتراپی) می باشد و همینطور استفاده از کفی اصلاحی و یا کفش طبی همزمان با تمرینات کاردرمانی بسیار ایده آل می باشد. تمرینات کشش آشیل و تقویت قوس داخلی پا  نیز کمک کننده است.

از چه سنی می توان تشخیص داد که آیا کودک کف پایش صاف است؟

برای کودکان خردسال بسیار رایج است که کف پای صاف داشته باشند. در واقع، از زمان تولد تا سن 3 یا 4 سالگی، تقریباً پای همه کودکان قوس قابل مشاهده ای ندارد. تا زمانی که اکثر بچه‌ها حدوداً 5 ساله شوند، پاهای آن‌ها پدهای زیبا، چاق و چله خود را از دست داده و قوس‌هایی ایجاد می‌کنند که در اکثر موارد تا بزرگسالی باقی می‌مانند.

چه زمانی باید نگران صافی کف پای فرزندم باشم؟

اکثر کودکان بین 1 تا 5 سال “کف پای صاف” دارند. این بخشی از رشد و نمو طبیعی پاهای آنهاست. با این حال، اگر کودک شما از درد پا، مچ پا یا زانو شکایت دارد، تعادل ضعیف یا استقامت ضعیف در راه رفتن دارد، و یا اینکه زود خسته می شود. ممکن است ارزیابی لازم باشد. ولی در صورتیکه هیچ کدام از موارد ذکر شده را نداشته باشد اگر کودک 5 ساله صافی کف پا داشته باشد باید برای درمان اقدام کنید.

بیشتر بدانید : تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP)

صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است؟

همه نوزادان در بدو تولد دارای کف پای صاف هستند. قوس معمولاً تا سن 5 الی 6 سالگی ایجاد  و کامل می شود. از هر 10 کودک دو نفر هنوز در بزرگسالی کف پای صاف دارند. با این حال بهترین زمان برای درمان شروع زودهنگام درمان یعنی از حدود 5 الی 6 سالگی می باشد و در مواردی که کودک در پا و یا زانوی خود درد گزارش می کند و یا تعادل ضعیفی دارد درمان باید زودتر از 5 سال شروع شود.

آیا می توان صافی کف پا را در نوجوانی درمان کرد؟

بله، در سنین نوجوانی جراحی مناسبترین گزینه است

صافی کف پا

آیا صافی کف پا به صورت طبیعی قابل اصلاح است؟

بله، اگر درمان در زمان مناسب شروع شود اصلاح می شود

بهترین راه برای درمان صافی کف پا

ماهیچه های قوس کف پا را می توان با استفاده از تمرینات کاردرمانی تقویت کرد که باعث بهبود و حمایت بیشتر قوس می شود. همچنین ثابت شده است که کشش عضلات ساق پا باعث کاهش سطح درد می شود.

آیا کف پای صاف با اوتیسم ارتباط دارد؟

تحقیقات نشان داده است ناحیه فعال فشار در پای عقبی برای گروه اوتیستیک به طور قابل توجهی کمتر از کودکان نرمال می باشد و اوج فشار در گروه اوتیستیک درصد کمتری نسبت به کودکان نرمال دارد، این به دلیل ویژگی های کف پای صاف است که با اوتیسم مرتبط است.

آیا صافی کف پا با ADHD مرتبط است؟

مطالعات ثابت کرده اند که 52% از کودکان ADHD صافی کف پا دارند.

سخن پایانی :

صافی کف پا تا سن 5 الی 6 سالگی طبیعی است و نیازی به درمان ندارد اما در صورتیکه که کودک شما کف پایش  صاف به نظر میرسد و  قبل از 5 سالگی در هر سنی درد در پا و زانو داشته باشد و یا اینکه زود خسته شود و تعادل ضعیف تری داشته باشد دیگر نباید تا 5 سالگی صبر کنید و باید کودک شما ارزیابی دقیق شود….

کلینیک توانبخشی گندم ریهب در منطقه ستارخان تهران واقع شده است و دارای مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی میباشد . خدمات کار درمانی در این کلینیک تحت نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه انجام میشود . متخصصین کلینیک گندم همه تخصص ها را جهت بهبود شما پوشش می دهند. جهت مشاوره با متخصصین ما در تماس باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *