راه رفتن پنجه کفتری در کلینیک توانبخشی گندم ریهب

راه با چرخش پنجه پا به داخل در کودکان بسیار رایج است و شکایت مکرر بسیاری از والدین است. در واقع، راه به صورت پنجک کبوتری شایع ترین بدشکلی چرخشی است که در ارتوپدی کودکان مشاهده می شود. در اکثریت قریب به اتفاق بیماران، intoeing به مرور زمان اصلاح می شود.

چه چیزی باعث راه رفتن به صورت راه رفتن پنجه کفتری در کودکان می شود؟

سه علت شایع در کودکان عبارتند از آنتورژن فمورال (چرخش/پیچش استخوان ران)، پیچش تیبیا به سمت داخل (پیچ خوردگی درشت نی/استخوان ساق پا) و متاتارسوس ادداکتوس (پای خمیده/پا چنبری). که برای تشخیص و پیدا کردن دلیل راه رفتن به نوک پنجه داخل ، کودک باید توسط متخصص ارزیابی شود.

  • آنتورژن فمورال (چرخش/پیچش استخوان ران)

آنتورژن/پیچ خوردگی فمور شایع ترین علت قرار گرفتن نوک پنجه به داخل در کودکان 10-3 ساله است. استخوان ران استخوان بلندی است که از لگن تا زانو می رود. Anteversion در لغت به معنای پیچش به جلو است. بنابراین آنتورژن فمورال وضعیتی است که در آن گردن استخوان ران نسبت به بقیه استخوان ران به جلو متمایل می شود. کودک عادی با تقریباً 40 درجه آنتورژن فمورال متولد می شود. این به تدریج به 10-15 درجه در نوجوانی کاهش می یابد و به طور کلی با رشد بیشتر بهبود می یابد. آنتورژن فمورال در زنان شایع تر است و معمولاً در سنین 6-4 سالگی بیشتر قابل توجه است. با داشتن آنتوورژن ران وقتی کودک با پاهایش رو به جلو می ایستد، نوک کشکک به سمت داخل قرار می گیرد.

غلب، والدین راه رفتن کودک را ناهنجار یا ناشیانه توصیف می کنند. معمولاً با دویدن و در پایان روز در هنگام خستگی بدتر به نظر می‌رسد. آنتورژن فمورال به طور طبیعی در 99 درصد موارد کاهش می یابد. مطالعات متعدد نشان داده است که کفش‌های مخصوص، کابل‌های چرخاننده و بریس‌ها هیچ تفاوتی در نتیجه ندارند.

کودکان مبتلا به آنتورژن فمورال اغلب وضعیت نشستن “W” را ترجیح می دهند زیرا برایشان راحت تر است.

راه رفتن پنجه کفتری

اصلاح جراحی به ندرت برای آنتورژن فمورال اندیکاسیون دارد. جراحی انجام شده برای اصلاح آنتورژن، به نام استئوتومی دروتاسیونی فمورال، هرگز قبل از سن 9-8 سالگی انجام نمی شود(به احتمالا احتمال برگشت مجدد).

اندیکاسیون های جراحی عبارتند از:

آنتورژن فمورال > 45 درجه

هیپ قادر به چرخش جانبی فراتر از وضعیت نرمال نیست

ناتوانی عملکردی

بدشکلی شدید ظاهری.

  • پیچش داخلی تیبیا

پیچ خوردگی داخلی تیبیا باعث راه رفتن پنجه کفتری در اثر پیچش درشت نی (استخوان ساق پا) می شود. اغلب اولین بار زمانی که کودک شروع به راه رفتن می کند، مشاهده می شود و بیشتر در سنین 2 تا 4 سالگی دیده می شود. پیچ خوردگی به سمت داخل نوعی آناتومی طبیعی است و تا حدی به دلیل موقعیت کودک در رحم ایجاد می شود. کودک نوپا یا خردسال با شکایت از “پرانتزی بودن پاها” به کلینیک مراجعه می کند. در معاینه کودک با پیچ خوردگی داخلی تیبیا   کشکک (کاسه زانو) صاف، و نوک کشکک به سمت جلو خواهد بود. در گذشته بریس های مختلف و کفش های مخصوص زیادی برای پیچش داخلی تیبیا تجویز می شد که اثر بخشی آنها اثبات نشده است.

  • متاتارسوس ادداکتوس

Metatarsus Adductus به عنوان تحدب (انحنای به سمت داخل) سمت جلو وداخل پا تعریف می شود. این شایع ترین بدشکلی پا در نوزادان است که در 1-3 از 1000 کودک رخ می دهد. اگرچه علت دقیق ناشناخته است، اما اعتقاد بر این است که متاتارسوس ادوکتوس ناشی از قرارگیری داخل رحمی است. اکثرا  متاتارسوس ادوکتوس انعطاف پذیر است، به این معنی که پا را می توان به طور غیر فعال به حالت خنثی (طبیعی) اصلاح کرد. پا به طور طبیعی در حدود 90-95٪ از بیماران صاف می شود. والدین می توانند هر روز چند بار به آرامی پای نوزاد را به حالت خنثی بکشند (با تعویض پوشک و غیره). گاهی اوقات، اگر پای خمیده باقی بماند، زمانی که کودک کمی بزرگتر است، می توان ریخته گری سریال را انجام داد.

راه رفتن پنجه کفتری

مطالعات پیشنهاد کرده اند که تمرینات کششی و تقویتی مثل مداخلات  کاردرمانی می تواند گزینه مناسبتری نسبت به استفاده از کفش و ارتز برای درمان راه رفتن با نوک پنجه داخل باشند.

بهترین درمان برای راه رفتن پنجه کفتری (نوک پنجه به داخل) چیست؟

بر حسب علت مشکل گزینه های درمانی مختلف شامل استفاده از گچ گیری سریال، استفاده از کفش و کفی، و کاردرمانی  و جراحی وجود دارد

راه رفتن پنجه کفتری

عوامل خطر برای داخل شدن نوک پنجه چیست؟

نحوه قرارگیری استخوانهای پا یک علت شایع پنجه کبوتری شدن در نوزادان کمتر از 12 ماه است. برخی موارد ممکن است احتمال ابتلای فرزند شما به متاتارسوس ادوکتوس را افزایش دهد، از جمله اگر جنین شما بریچ بود، اگر مایع آمنیوتیک کافی (الیگوهیدرآمنیوس) وجود نداشته باشد و سابقه خانوادگی.

چه زمانی باید نگران چرخش داخلی انگشتان پا باشید؟

در این موارد باید نگران بود:اگر چرخش به داخل شدید باشد، اگر درد در پا یا لگن وجود داشته باشد، اگر رشد حرکتی کودک به تاخیر افتاده باشد، اگر کودک زمین میخورد، اگر استقامت کودک پایین باشد و در فعالیتهای حرکتی زود خسته شود.

البته به ندرت چرخش پنجه به داخل می تواند اثرات ذکر شده را به همراه داشته باشد.

بیشتر بدانید : تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP)

راه رفتن پنجه کفتری باید تا چه سنی اصلاح شود؟

معمولاً نیازی به مراجعه فوری به پزشک نیست. با این حال، اگر تا زمانی که کودک به 8 سالگی می رسد هنوز نوک پنجه به داخل راه می رود، یا اگر باعث شود کودک بیشتر از حد طبیعی بیفتد، کودک باید توسط متخصص ویزیت شود.

آیا کاردرمانی می تواند به درمان راه رفتن پنجه کفتری کمک کند؟

به طور معمول در سن 3 یا 4 سالگی، یک راه رفتن طبیعی ظاهر می شود. سایر درمان‌های راه رفتن به صورت پنجه کبوتری  می تواند شامل موارد زیر باشد: تمرینات کاردرمانی و فیزیوتراپی و تمرین راه رفتن: ورزش‌هایی برای کشش عضلات سفت اندام تحتانی و تقویت عضلات لگن و ساق پا می تواند به بهبود راه رفتن پنجه کفتری کمک کند.

سخن پایانی :

پیچ خوردگی داخلی تیبیا باعث راه رفتن پنجه کفتری در اثر پیچش درشت نی (استخوان ساق پا) می شود. اغلب اولین بار زمانی که کودک شروع به راه رفتن می کند، مشاهده می شود و بیشتر در سنین 2 تا 4 سالگی دیده می شود.

کلینیک توانبخشی گندم ریهب در منطقه ستارخان تهران واقع شده است و دارای مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی میباشد . خدمات کار درمانی در این کلینیک تحت نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه انجام میشود . متخصصین کلینیک گندم همه تخصص ها را جهت بهبود شما پوشش می دهند. جهت مشاوره با متخصصین ما در تماس باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *