توانبخشی وستیبولار   

سیستم وستیبولار یکی از احساس ویژه ی انسان به شمار می رود. به عبارت دیگر این سیستم گیرنده هایی را در سر انسان دارد و سیگنالهایی را به وسیله ی  اعصاب کرانیال به مغز می فرستد. لابیرنتهای وستیبولار به عنوان ارگانهای انتهایی سیستم وستیبولار شتاب سر و یا تغییر در حرکت سر را تشخیص می دهند.  این سیستم به خاطر نقشهایی که در کنترل پوسچرال، کنترل اکولوموتور، جهت گیری فضایی و تعدیل سیستم خودمختار دارد، یک سیستم خاص به شمار می رود.  سیستم وستیبولار شامل اتولیت و مجاری نیمدایره می باشد. یک فرد با آسیب سیستم وستیبولار از مشکلاتی نظیر سرگیجه، جهت گیری فضایی ضعیف، کنترل پوسچرال ضعیف، حالت تهوع، تاربینی و علائم درگیری سیستم خودمختار شکایت می کند. اگر چه آسیب سیستم وستیبولار به صورت ایزوله بسیار نادر می باشد. کودکان دارای اختلالات تکاملی مانند فلج مغزی، کودکان دارای سابقه نارسی و … گاهی اوقات دارای علائمی از اختلالات وستیبولار هستند که البته بیشتر همراه با سایر علائم می باشد.  

مداخلاتی که انجمن کاردرمانی آمریکا(AOTA) برای افراد مبتلا به اختلالات وستیبولار تعریف می کند عبارتند از: فعالیت و تمرین، بالانس تراپی، مانورهای پوزیشن دهی مجدد(repositioning)،  آموزش مهارتهای عملکردی، تجهیزات ایمنی تطابقی، اصلاحات منزل، تمرینات خوگیری(habituation)، و تمرینات بینایی می باشد.  هدف از توانبخشی وستیبولار بهبود تعادل، کاهش افتادن،  ارتقا درک فضایی و به مانند تمام اهداف دیگر توانبخشی استقلال بیمار می باشد.

**توانبخشی گندم، کاردرمانی در ستارخان، کاردرمانی در شهرآرا، گفتاردرمانی در ستارخان، گفتاردرمانی در شهرآرا، کاردرمانی در غرب تهران**

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *