فلج مغزی نوعی نارسایی مزمن حرکتی است. فلج مغزی یا CP یکی از بیماری هایی است که به علت آسیب مغز قبل تولد، حین تولد و پس از تولد رخ می دهد.

این بیماری پیش رونده و کشنده نیست اما قابل درمان نیز نمی باشد. با این وجود یکی از کارهای مهم کاردرمانی این افراد است. تمرینات توپ CP و ورزش های مناسب کمک می کند تا افراد مبتلا به فلج مغزی کمتر دچار درد عضلات و خشکی عضلات شوند.

این ورزش ها می تواند دامنه حرکتی بیماران سی پی را بهبود بخشد و باعث پیشگیری از مشکلات احتمالی مانند تنگی عضلات شود. آیا تمرینات توپ CP آشنا هستید؟ در این مقاله به این موضوع می پردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

بیماری فلج مغزی یا cp و چالش های رو به رو :

 

بیماری فلج مغزی یا pc و چالش های رو به رو

بیماری فلج مغزی که به اختصار آن را سی پی می نامیم به دلیل آسیب مغزی بروز می کند. از علائم آن می توان به ناتوانی های حرکتی کودک و همچنین عقب ماندگی ذهنی اشاره کرد.

نکته مهم در آسیب های مغزی این است که سطح آسیب با بزرگ تر شدن کودک بیشتر نمی شود و بیماری حالت پیشرونده ندارد اما می تواند در همان مقدار ثابت تاثیرات خود را در رشد حرکتی و شناختی کودک بگذارد. همین امر موجب می شود تا چالش های زیادی بر سر راه کودک و والدین او قرار بگیرد.

اینکه تا چه اندازه بیماری pc می تواند بر روی رشد شناختی و حرکتی کودک اثر بگذارد کاملا به شدت و میزان آسیب بستگی دارد.در برخی کودکان عوارض شدید و در برخی خفیف می باشد.

علائم خفیف فلج مغزی در کودکان :

نشانه های بیماری سی پی تا سن 2 الی 3 سالگی بروز پیدا می کنند برخی از علائم حرکتی که در کودکان وجود دارد به شرح زیر است:

• تاخیر در رشد حرکتی با توجه به بالا رفتن سن کودک.

• دست و پای ظریف و لاغر که کودک نمی تواند آن ها را کنترل کند.

• راه رفتن کودک روی نوک پاهای خود

• حرکت دادن تصادفی اندام های بدن

• عضلات کودک شل یا سفت هستند.

علائم در هر کودک متفاوت است. برای تشخیص دقیق حتما باید به متخصص مجرب مراجعه کرد.

اهمیت کاردرمانی برای کودکان دچار بیماری cp :

اهمیت کاردرمانی برای کودکان دچار بیماری cp

سال ها کاردرمانی با کودک این نکته را به ما آموخته است که پیشرفت در مراحل حرکتی و مستقل شدن در انجام مهارت های روزمره بدون آنکه کودک کنترل تعادل خود را بدست آورد ممکن نیست.

تمرین های تعادلی پس از تمرین های کششی، تقویتی و تمرین های هماهنگی انجام می شوند. اما امروزه ثابت شده است که تمرین های تعادلی همزمان با سایر تمرینات می تواند نتیجه بهتری بدهد.

تمرینات تعادلی برای کودکان مبتلا به فلج مغزی خفیف می تواند راه حل مشکلات باشد. البته لازم به ذکر است که این تمرینات برای کودکان دیگری که دچار آسیب های شدید تری نیز هستند توصیه می شود.

تمرینات تعالی صرفا به تمرین های ایستاده محدود نمی شوند و این تمرینات می تواند در حالت های نشسته، چهار دسته، دو زانو و… انجام شوند.

اهداف استفاده از توپ CP

· تقویت مهارت تعادلی فرد

· بهبود پردازش حسی (حس های لامسه، عمقی، وسیتیبولار)

· افزایش قدرت عضلانی

· اصلاح پوسچر فرد

· تقویت حرکات درشت مثل پریدن

· افزایش کنترل بدن و سر گردن

· کاهش اسپاستی سیتی

· افزایش اگاهی فرد از موقعیت های بدن

نمونه تمرینات توپ CP :

قبل از آنکه بخواهیم نمونه تمرینات توپ CP را برای شما بیان کنیم اضافه کردن چند نکته لازم است.

• در انجام تمرینات کاردرمانی ایمنی کودک را در نظر بگیرید و مواظب او باشید.

• تمرینات تعادلی برای کودک مشکل است؛ لطفا صبور باشید. هدف از این تمرینات ایجاد اعتماد به نفس در کودک می باشد لذا از ترساندن کودک پرهیز کنید.

• محیط را کاملا آرام و خوشایند در نظر بگیرید و عوامل حواس پرتی مانند تلویزیون را خاموش کنید.

• در هنگام درست انجام دادن تمرینات کودک را تشویق کنید اما نه با صدای بلند. صدای بلند تمرکز کودک را برهم می زند.

• تمرینات را از ساده شروع کنید و به تدریج به سمت تمرینات مشکل بروید.

نمونه تمرینات توپ CP برای کنترل سر و تعادل وی :

نمونه تمرینات توپ CP برای کنترل سر و تعادل وی

کودک را به پشت روی توپ cp قرار دهید و سپس کودک را به سمت عقب، جلو و طرفین حرکت دهید. این کار باعث می شود تا کودک کنترل سر و تعادل خود را یاد بگیرد.

نمونه تمرینات توپ CP در حالت نشسته :

کودک را در حالت نشسته بر روی توپ سی پی قرار دهید. آنگاه با گرفتن از قسمت لگن از او حمایت کنید. سپس به آرامی او را به سمت جلو و عقب حرکت دهید. از کودک بخواهید در هر حالت تعادل خود را حفظ کند.

می توانید کودک را به حالت چهار زانو روی زمین بنشانید. توپی جلوی او قرار دهید و از او بخواهید آن را گرفته و به سمت جلو پرتاب کند.

حالت دوم برای این موقعیت این است که کودک را در حالت چهار زانو بنشانید و دست خود را بر روی سینه کودک قرار دهید. سپس او را به سمت عقب هل دهید. از کودک بخواهید در این حالت با باز کردن دستان خود تعادلش را حفظ کند.

نمونه تمرینات توپ CP برای حالت دو زانو :

کودک را در وضعیت دو زانو ایستاده قرار دهید. توپی را جلوی او بگذارید و از او بخواهید توپ را با دو دست خود بگیرد و به سمت جلو پرتاب کند.

بیشتر بدانید : تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP)

توصیه های کاردرمانی برای حفظ تعادل کودکان :

تمرینات تعادلی می تواند روند بقیه تمرینات را تسریع ببخشد لذا والدین گرامی سعی کنند این تمرینات را آموزش ببینند. برای هر گروه از مشکلات تعادلی تمرینات مخصوص وجود دارد که مربی با توجه به توانایی ها و مشکلات کودک آن را آموزش خواهد داد.

برای این کار می توانید از مراکز کاردرمانی کمک بگیرید. یکی از مراکز کاردرمانی مجهز با کادر مجرب مرکز کاردرمانی گندم می باشد.

این مرکز با دارا بودن چندین سال تجربه بالینی و متخصصان مجرب کاردرمانی موثرترین آموزش های روز دنیا را با کودکان دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با ما وارد سایت کاردرمانی گندم شوید.

کلینیک توانبخشی گندم ریهب در منطقه ستارخان تهران واقع شده است و دارای مجوز رسمی از سازمان نظام پزشکی میباشد . خدمات کار درمانی در این کلینیک تحت نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه انجام میشود . متخصصین کلینیک گندم همه تخصص ها را جهت بهبود شما پوشش می دهند. جهت مشاوره با متخصصین ما در تماس باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *