تاخیر حرکتی چیست؟

تأخیر حرکتی به کودکانی اطلاق می‌شود که رشد غیرمعمولی و کند در توانایی‌های حرکتی ظریف یا درشت نشان می‌دهند. توانایی های حرکتی ظریف شامل مواردی مانند گرفتن مداد یا قاشق است. توانایی‌های درشت حرکتی شامل مواردی مانند راه رفتن، و بالا رفتن از پله‌ها است.

علائم تاخیر حرکتی چیست؟

علائم اولیه تاخیر حرکتی شامل موارد زیر می باشد:

 • تاخیر در غلت زدن، نشستن یا راه رفتن
 • کنترل ضعیف سر و گردن
 • سفتی یا شل شدن عضلات
 • تاخیر در گفتار
 • مشکل در بلعیدن
 • پوسچر(وضعیت) بدنی نامناسب
 • دست و پا چلفتی
 • در برخی موارداسپاسم عضلانی

دلیل تاخیر حرکتی چیست؟

عوامل متعددی می توانند منجر به تاخیر در رشد حرکتی نوزادان و کودکان شوند. برخی از تأخیرهای حرکتی ناشی از شرایط ژنتیکی است، مانند آکندروپلازی، که باعث کوتاه شدن اندام ها می شود. شرایطی مانند بیماریهای عضلانی و فلج مغزی نیز با تاخیر حرکتی همراه هستند.. تاخیر حرکتی همچنین ممکن است به دلیل مشکلات ساختاری، مانند اختلاف در طول اندام و یا دررفتگی مادرزادی لگن ایجاد شود. در موارد زیادی تاخیر حرکتی به دلیل نارس به دنیا آمدن است.  اما در اکثریت موارد تاخیر حرکتی در کودکان دلیلش مشخص نیست و با توانبخشی تقریبا تمامی مراحل رشدی را کسب می کنند و بعد از گذراندن یک دوره کاردرمانی موفق به وضعیت نرمال رشدی می رسند.

تاخیر حرکتی چگونه تشخیص داده می شود؟

 برای تشخیص تاخیر حرکتی از تست های دقیق تکاملی می توان استفاده کرد یکی از تستهای معتبر در سطح دنیا برای تشخیص تاخیر حرکتی  و پیش بینی وضعیت رشدی در سنین بالاتر  تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP) است که از زمان تولد تا 6 ماهگی قابلیت استفاده دارد. کودکانی که علاوه بر تاخیر حرکتی سفتی در عضلات هم دارند MRI مغز و کودکانی که علاوه بر تاخیر حرکتی شلی عضله(تون عضلانی پایین) هم دارند اندازه‌گیری غلظت کراتین کیناز سرم توصیه شده است.

آیا تاخیر در کسب مهارت های حرکتی از نشانه های اتیسم است؟

 با وجود داده های مرتبط در این زمینه تا به امروز اختلالات حرکتی به عنوان معیار تشخیصی اتیسم در نظر گرفته نمی شوند و در DSM5 اختلال حرکتی به عنوان یکی از علائم بالینی اتیسم در نظر گرفته شده است. مطالعات زیادی وجود اختلالات اولیه در رشد حرکتی کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم را نشان می دهد که اغلب حتی قبل از ظهور نقایص ارتباط اجتماعی کلاسیک اوتیسم قابل تشخیص است. اختلال حرکتی اولیه(تاخیر حرکتی) در این کودکان می‌تواند خود را هم به‌عنوان تاخیر در رشد حرکتی و هم به‌عنوان وجود ناهنجاری‌های عملکرد حرکتی، مانند حرکات کلیشه‌ای با و بدون هدف نشان دهد. در چشم انداز تشخیص به موقع اتیسم، وجود علائم حرکتی اولیه می تواند سرنخ مهمی باشد، به ویژه در فردی که در معرض خطر بالای اوتیسم است. مطالعات قویا ثابت کرده اند مهارت‌های حرکتی و ارتباطی (هم کلامی و هم غیرکلامی) به هم مرتبط هستند و بنابراین نقش بیماری‌زایی اختلالات حرکتی اولیه در ایجاد اتیسم را می‌توان به عنوان یک فرضیه در نظر گرفت. مطالعات ثابت کرده اند مداخلات کاردرمانی و توانبخشی زودهنگام برای کودکان و شیرخواران دارای تاخیر حرکتی با هدف تسهیل رشد حرکتی می تواند اثرات مطلوبی بر دیگر جنبه های رشد نیز داشته باشد.

3 علت احتمالی تاخیر در مهارت حرکتی چیست؟

چه چیزی باعث تاخیر در رشد حرکتی می شود؟

 • زایمان زودرس که منجر به رشد کندتر عضلات می شود.
 • علل ژنتیکی (مانند سندرم داون)
 • اختلالات عصبی و عضلانی (مانند دیستروفی عضلانی یا فلج مغزی)
 • اختلالات رشدی مانند اوتیسم.
 • علل هورمونی مانند کم کاری تیروئید.

درمان تاخیر حرکتی چیست؟

– اصل مهم و اساسی در درمانی تاخیر حرکتی شروع به موقع درمان می باشد. معمولا مهمترین درمان برای کودکان دارای تاخیر حرکتی در ایران کاردرمانی می باشد در کاردرمانی کودکان با تاخیر حرکتی به تسهیل مراحل رشد حرکتی درشت و ظریف، پردازش حسی و …پرداخته می شود

– همچنین مطالعات ثابت کرده اند که ارتباط قوی بین مهارتهای حرکتی و مهارتهای ارتباطی وجود دارد بنابراین کودکان دارای تاخیر حرکتی به احتمال زیاد در مهارتهای گفتار هم تاخیر خواهند داشت بنابراین  استفاده از خدمات گفتاردرمانی برای کودکان دارای تاخیر حرکتی حائز اهمیت می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *