آیا نوزادان نارس می توانند طبیعی شوند؟

اکثر نوزادان نارس به طور طبیعی رشد می کنند، اما خطر ابتلا به مشکلات رشدی(تاخیر حرکتی، تاخیر رشدی)  آنها بیشتر است و به معاینات منظم سلامت و رشد و تکامل نیاز دارند. نوزاد نارس باید پس از ترخیص از بیمارستان تحت نظر فوق تخصص نوزادان، کاردرمانگر ، گفتاردرمانگر و سایر تخصصها بر حسب نیاز باشد. در کاردرمانی رشد و تکامل نوزاد مورد ارزیابی قرار میگیرد و در صورت  بروز تاخیر مداخلات زودهنگام شروع  می شوند.

ارزیابی حرکتی نوزاد

نوزادان نارس زمانیکه پس از ترخیص به کاردرمانی مراجعه میکند تستهای تخصصی تکاملی از نوزاد/شیرخوار گرفته می شود . یکی از تستهای بسیار مهم  تست عملکرد حرکتی نوزاد(TIMP) است که برای نوزادان/شیرخواران زیر 6 ماه قابلیت استفاده دارد . بر اساس نتایج این تست ، سن حرکتی نوزاد مشخص می شود و میزان تاخیرحرکتی معلوم میشود برای مثال ممکن است یک شیرخوار در سن 3 ماهگی تحت ارزیابی قرار گیرد ولی نتایج تست نشان دهد که  از نظر حرکتی در سن 1 ماهگی است و 2 ماه نسبت به سن اش تاخیر دارد.  همینطور بر اساس نتایج این تست می تواند مشکلات در سن مدرسه را پیش بینی کرد.

** TIMP توسط کاردرمانگری  که دوره آموزشی انجام تست را گذرانده باشد می تواند اجرا شود و در غیر این صورت به دلیل آسیب پذیر بودن نوزاد نارس ممکن است در حین ارزیابی به نوزاد/شیرخوار آسیب وارد شود.

کلینیک توانبخشی گندم تنها مرکزی در ایران است که به صورت قانونی این تست را در اختیار دارد و آماده ارائه خدمت به هموطنان عزیز در این زمینه می باشد

ارزیابی TIMP  در کلینیک توانبخشی گندم توسط دکتر مالک امینی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران(تنها کاردرمانگر متبحرو آموزش دیده در زمینه انجام تست TIMP در ایران و با سابقه 14 سال اجرای این تست)  انجام می شود

ارزیابی حسی

نوزادانی که زودتر از 37 هفتگی جنینی به دنیا می آیند هنوز پردازش حواس مختلف خود را تکمیل وتعدیل نکرده اند بنابراین بعد از تولد  ممکن است در بعضی حواس بیش حسی و در برخی دیگر کم حسی داشته باشند. مطالعات گذشته ثابت کرده اند که مشکلات پردازش حسی در زمان نوزادی/شیرخوارگی میتواند باعث کند شدن تکامل سیستم عصبی شود بنابراین نوزادان/شیرخواران با سابقه نارسی باید حداکثر تا 4 هفته پس از ترخیص از بیمارستان توسط کاردرمانگر از نظر حسی ارزیابی شوند و آموزشهای لازم در مورد کنترل محرکات حسی به خانواده داده شود. باید به این نکته توجه کرد که در صورتیکه نوزاد/شیرخوار اختلال پردازش حسی داشته باشد همکاری و همراهی خانواده خیلی موثر و مفید می باشد چراکه باید تمام محرکات حسی در محیط زندگی تعدیل و کنترل شوند.

یکی از تستهای خوب در زمینه ارزیابی حسی نوزادان تست پروفایل حسی(sensory profile) می باشد

ارزیابی مهارتهای زبانی و گفتاری و تغذیه

مطالعات ثابت کرده اند که شمار زیادی از شیرخواران با سابقه نارسی در مهارتهای زبانی، گفتاری و بلع با تاخیر مواجه هستند که باید در سریعترین زمان ممکن توسط آسیب شناس گفتار و زبان و بلع(گفتاردرمانگر) مورد بررسی قرار گیرند.

مقاله مفید برای مطالعه در این زمینه: رشد کودک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *